Ses teli felcinde deliksiz yöntem

Ses teli felcinde deliksiz yöntem

Özel Efes KBB Tıp Merkezi KBB Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Katılmış, 40 yıllık araştırmaları sonucunda bulduğu yöntemle iki taraflı ses teli felçlerini deliksiz olarak ameliyat ediyor

  • Egeli Sabah
  • Pazartesi 28.04.2015
Özel Efes Kulak Burun Boğaz Tıp Merkezi KBB Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Katılmış tıp camiasındaki 40 yıllık eğitim ve araştırmaları sonucunda bulduğu yöntemle guatr ameliyatı sonrası sık rastlanan iki taraflı ses teli felçlerini deliksiz olarak ameliyat ederek çözüme kavuşturuyor. Prof. Dr. Katılmış'ın bulup uygulamaya başladığı bu yöntem uluslararası yayın yapan dergilerde yayınlandı ve tüm dünya tarafından kabul edildi. Yurt içi ve yurt dışından birçok hekim Prof. Dr. Katılmış'ın bulduğu bu yöntemin görüntülü DVD'leri için istek yaptı. İki taraflı ses teli felcinin, hastaların yüzde 99'unda guatr ameliyatı sonrası oluşan ve ses teline giden sinirlerin kesilmesi ile oluştuğunu belirten Prof. Dr. Katılmış, "Ses teli felçleri ses teline gelen sinirin beyinde her hangi bir hastalık nedeniyle beyin sinirlerinin hasar görmesi sonucu iki taraflı ses teli felçleri ortaya çıkabilir. Sinirin çekirdeğinde oluşan bir patoloji sonucu çıkabilir. Tabi bunların sonucunda bazen tek taraflı da çıkabilir" dedi. Ses teli felcinin uzun yıllardan beri var olan bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Katılmış, "Kulak Burun Boğaz'da uygulanmış 10-15 arası teknik ve yöntem mevcut. Biz de bu tetkiklerin birçoğunu gelen hastalarımıza zaman zaman uyguluyoruz. Ancak gördük ki belirli bir süre sonra hastalar yine aynı şikayetlerle geriye dönüyorlar ve tekrar cerrahi uygulamak zorunda kalıyoruz" dedi. Bu problemlerin çözme yollarını aradıklarını ifade eden Prof. Dr. Katılmış, 'tip 1 troblasti' yöntemini bulmak için 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Kliniği'nde 12 kadavra üzerinde deneyler yaptıklarını söyledi. Prof. Dr. Katılmış buldukları bu yöntemi 'Adem elması' dediğimiz tiroid kıkırdağının dışına ses telini ve yalancı ses telini çekersek biz bu sorunu çözebiliriz diye düşündük. 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Kliniği ile 12 kadavrada bu yöntem üzerine çalıştık. En çok hangisi bu ses tellerinin arasını açıyor onu tespit ettik. Şimdiye kadar 40'a yakın hastaya uyguladık ve hiçbir hastamızda ikinci cerrahi müdahale uygulamaya gerek olmadı."

FARKLARINI ANLATTI

Tip 1 Troblasti yöntemi ile daha önce uygulanan yöntemler arasında bir takım farklılıkların olduğunu belirten Prof. Dr. Katılmış bu uygulamanın başında tip 1 troblastinin deliksiz yöntem olarak uygulanması olduğunu söyledi. Prof. Dr. Katılmış farkları şu şekilde anlattı: "Eskiden yapılan ameliyatlarda ses telinin arka kısmı veya ses telinin tamamı ya da ses telini hareket ettiren kıkırdak çıkartılabiliyordu. Ses teli kıkırdağın içinde yana doğru çekilip dikiliyordu. Lazerle ya da diğer cerrahi yöntemlerle yapılan 15'e yakın ameliyat çeşidi var. Ama bunlarda dar yerlerden hava geçerken etraftaki yumuşak dokuları içeriye doğru çekiyor. Hal böyle olunca hastayı belirli bir süre rahat ettirebiliyorsunuz ama yumuşak dokuların içeriye çekilmesi sebebiyle hastada aynı şikayetler ortaya çıkabiliyor. Yeni tekniğimizde hastadan doku çıkarılmıyor. Bu bize ilerleyen zamanlarda hastanın ses telinde bir hareketlenme olduğu zaman o sütürü açıp normale yakın konuşmasını sağlıyor. Diğer avantajımızda bu ameliyatı deliksiz yapmamız. Özellikle guatr ameliyatından sonra gelen hastalarımızda bazen hasta ameliyattayken uyandırılamaz. Uyandırılırken nefes alamadığı için hemen orada delik açmak zorunda kalınır ya da ameliyattan sonra hasta rahat nefes alamaz ve bunun sonucunda da delik açmak zorunda kalınabilir."
BİZE ULAŞIN