Bu kurnazlıkla iktidar olamazlar

Büyükşehir'in Kordon'daki bina yüksekliğinin 10 metre artması konusunda Bakanlığı töhmet altında bıraktığını belirten Güllüce, "Bizimle bir ilgisi yok. Kurnazlık yaptıkları için de iktidar olamıyorlar" dedi

Bu kurnazlıkla iktidar olamazlar
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İzmir Kordon'daki bina yüksekliğinin çıkardıkları "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği" çerçevesinde 10 metre yükseleceğine yönelik haberlerle ilgili açıklama yaptı. İstanbul'da gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu cevaplayan Güllüce, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni "kurnazlık yapmakla" suçladı. "Yönetmelikte bina yüksekliği değil, kat yükseklikleri artırıldı, yani 3 metre yerine 3,5 metre" diyen Eroğlu, "Ama binanın yüksekliği imar planında belli zaten, 18 metre. Belediye Başkanı oranın imar planını 10 kat, 20 kat yapıyorsa, onun yaptığı doğrudur ya da değildir. O kendi bileceği iştir. Bunun yönetmeliğe bağlanması, teknik bir tartışmayı bakanlığa iletmesi çok doğru olmayan bir iştir. Kurnazlık yapmaktır" dedi. "Kurnazlıkla da devlet yönetilmez, milletin karşısına çıkılmaz" diyen Güllüce, "Teknik bir şeyi farklı anlatarak, kendilerinin yaptığı yanlışı başkalarının üzerine atmanın doğru olmadığını söyledim. Bu kurnazlıkla hep iktidar olacağını sandığı için 60 senedir iktidar olamadılar. Olamayacaklar da. 600 senede de olamazlar. Bu millet kurnazlığı değil, iş yapanı alkışlıyor. Doğruyu alkışlıyor" diye konuştu.

"UYGULAMAMIZ YOKTUR"
Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bir açıklama yaparak Kordon'daki yükseklik artışı sonucu doğuracak herhangi bir uygulama olmadığını bildirdi. Bazı basın ve yayın organlarında, Bakanlıkça yayımlanan "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği"ne atıfla Bakanlığın töhmet altında bırakılmaya çalışıldığını belirtilen açıklamada, böyle bir yükseklik artışının sözkonusu olmadığını dile getirdi. Yönetmelik hükmünün uygulanabilmesi 'bir adada aynı yoldan yüz alan parsellerin dörtte üçünün yürürlükteki planın kat adedine göre yapılaşmış olması halinde mevcut teşekkül dikkate alınır' şartına bağlı olduğu kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: "İzmir Kordon Boyu'nda, ilgili belediyeleri tarafından ruhsatlandırılarak yapılaşmanın yüzde 100'e yakın tamamlandığı görülmektedir. Dolayısıyla İzmir Kordon Boyu'ndaki parsel yapılaşmalarının dörtte üçü aştığı ve tama yaklaştığı hususu gözetilirse, Yönetmelikteki yeni hükmün bu alanda uygulanamayacağı açıktır. Bu bağlamda; Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde 8 Eylül 2013 tarihinde yapılan değişikliğin halihazırda yapılaşması tamamlanan İzmir Kordon Boyu'ndaki binalar bakımından yükseklik artışı getirmesi mümkün değildir. Bakanlığımızın da bu yerle ilgili olarak yükseklik artışı sonucu doğuracak herhangi bir uygulaması yoktur."
BİZE ULAŞIN