İzmir'in ormanları şifa kaynağı olacak

İzmir'i tıbbi ve aromatik bitkiler merkezi yapmak için ilk adımı attıklarını belirten Bakan Veysel Eroğlu, "Bu merkezle birlikte İzmir'in ormanları güzellik ve şifa kaynağı olacak" dedi

İzmir'in ormanları şifa kaynağı olacak
AK Parti İzmir Milletvekili adayı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulundu. Tıbbi ve aromatik bitkiler konusuna çok önem verdiklerini ifade eden Eroğlu, İzmir'i tıbbi ve aromatik bitkiler merkezi yapmak için ilk adımı attı. Bitkilerin araştırılması ve daha planlı bir şekilde değerlendirilmesi için tıbbi ve aromatik bitkiler merkezi kurduklarını ifade eden Eroğlu, yeni doğan bu sektörle İzmir'in ormanlarının güzellik ve şifa kaynağı olacağını vurguladı. Eroğlu, 2014'te Seferihisar'da 9 bin dekar sahanın muhtelif bölümlerine lavanta ve biberiye türlerinin dikildiğini belirterek, "Yürütülen çalışmalar neticesinde yaklaşık 45 bin adet tıbbi ve aromatik bitki İzmirlilere hem güzellik ve şifa kaynağı olacak. Hem de bölge halkına ekonomik katkı sağlayacak" şeklinde konuştu. Tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda büyük gayretin olacağına inandığını aktaran bakan Eroğlu, "Tıbbi ve aromatik bitkilerin ilk olarak ekonomik yönü var. Dünyadaki 107 milyar dolarlık paydan yeteri kadar hisse almamız lazım. 650 milyon dolarlık ihracat yeterli değil. İlk etapta 'bunu 2 milyar dolara yükseltin' diye talimat verdik. Bunu kısa zamanda yakalayacağımıza inanıyorum. Sadece İzmir değil, bütün Türkiye için yeni bir sektör doğuyor" diye konuştu.

HEDEF 5 MİLYAR DOLAR
Ege'nin dünya'nın tıbbi ve aromatik bitkiler merkezi haline geleceğini belirten Eroğlu, "Dünyada 107 milyar dolar pazarı olan tıbbi ve bitkisel ürünlerden ülkemizin yeteri kadar pay alabilmesi için 2023 yılı sonuna kadar 5 milyar dolarlık şifalı bitki ve odun dışı ürünler ihracatı hedefliyoruz" dedi.

SANDIĞA GÖMECEĞİZ
Seçim çalışmalarını sürdüren Bakan Eroğlu, Konak İlçe teşkilatı ile buluştu. Hasan Sağlam Öğretmenevi'nde Konak İlçe Teşkilatı ile bir araya gelen Bakan Eroğlu, sandığın kendileri için namus olduğunu belirtti. 7 Haziran sabahı erken saatlerde kapılar açılmadan görev yerlerinde olması konusunda uyaran Eroğlu, "AK Parti İzmir'de birinci parti olacak. Zaferimizin mührünü Konak vuracak. 'Patates çuvalı koysak seçiliriz' diyenleri İzmirli kardeşlerim sandığa gömecek" dedi.
BİZE ULAŞIN