Ege seçime hazır

Bugün gerçekleştirilecek 25'inci dönem milletvekili seçimlerinde Ege Bölgesi'nde 7 milyon 406 bin 652 seçmen sandık başına gidecek. Oy kullanma işlemi saat 8.00'de başlayıp 17.00'de sona erecek

Ege seçime hazır
Bugün Ege Bölgesi'nde 7 milyon 406 bin 652 seçmen sandık başına gidecek. 25. Dönem Miletvekili seçimleri için oy verme işlemlerini nerede gerçekleştireceklerini merak eden seçmenler internet üzerinden hangi okulda oy kullanacaklarını öğrenebilecek. YSK'nın "https://secmen.ysk.gov. tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp" adresinde yayınlanan sandık bilgileri ile seçmenler rahatlıkla oy kullanacakları yerleri öğrenebilecek. İzmir'de 3 milyon 85 bin 404 seçmen, 8 bin 984 sandıkta oy kullanacak. Oy kullanma işlemi sabah 08.00'de başlayıp saat 17.00'de sona erecek. Karabağlar ilçesi 335 bin kişi ile en fazla, 7 bin 800 seçmenle Karaburun ise en az seçmen sayısına sahip ilçeler olarak seçimlere girecek. Ege Bölgesi'nde İzmir'i, 1 milyon 6 bin 697 seçmeni ile Manisa takip ediyor. 3 bin 318 sandıkta oy işlemi gerçekleştirecek Manisalılar, 9 milletvekilini belirleyecek. Diğer Ege'deki illerin sandık ve seçmen sayısı şu şekilde belirlendi; Balıkesir'de 3 bin 100 sandıkta 906 bin 421 kişi, Aydın'da 2 bin 452 sandıkta 772 bin 649 kişi, Denizli'de 2 bin 252 sandıkta 712 bin 973 kişi, Muğla'da 2 bin 76 sandıkta, 665 bin 608 kişi, Uşak'ta ise 868 sandıkta, 256 bin 900 seçmen oy kullanacak. YSK'dan yapılan açıklamada oy kullanma anında seçmenlerin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden herhangi birini ibraz etmeleri gerektiği vurgulandı.

SEÇİM YASAKLARI

Seçim günü saat 06.00'dan saat 24.00'e kadar uygulanacak yasaklar da açıklandı. Her ne suretle olursa olsun alkollü içki satışı yapılamayacağı belirtilirken içkili yerlerde, umumi mahallerde ne çeşit olursa olsun alkollü içki satılamayacak, verilemeyecek, içilemeyecek. Emniyeti ve asayişi korumakla görevli olanların dışında hiç kimse ateşli silah ve patlayıcı madde taşıyamayacak. Oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak ve eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilecek. Seçmenlerin cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerlerine giremeyecek.

VATANDAŞLIK NUMARASI ŞART
YSK'dan yapılan açıklamada oy kullanma anında seçmenlerin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden herhangi birini ibraz etmeleri gerektiği vurgulandı.
BİZE ULAŞIN