Seçimde hezimet sonuçta ganimet

CHP'den istifa eden eski İzmir milletvekili Güler, seçim sonuçlarından memnun olan Kılıçdaroğlu'nu "Zafer yokken ganimet kapmaya kalkmakla" suçlarken, kurultay sesleri daha güçlü çıkmaya başladı

Seçimde hezimet sonuçta ganimet
Milletvekili genel seçimlerinin ardından oluşan tabloda kamuoyu ve piyasalar "koalisyon mu erken seçim mi" sorusuna yanıt ararken, sonuçlardan memnun görünen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, tepkiler giderek yükseliyor. Eski Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz'un "El burnuyla nezle olmakla suçladığı" Kılıçdaroğlu'na, ocak ayında partiden istifa eden eski milletvekili Birgül Ayman Güler de kişisel blog sitesinde "Seçimde CHP gerçeği" başlığı ile kaleme aldığı yazıda hayli sert ifadelerde yüklendi. Güler, CHP'nin 2011'e göre yüzde 1, 2014'e göre yüzde 3 oy kaybettiğini ancak genel başkanın "demokrasi kazandı" deyip hezimetin hesabını vermeden koltuğa gömüldüğünü ifade ederek, "Kelin utanacağı, başı açılıncaya kadarmış!" özdeyişini hatırlattı.

GANİMETİ HEDEFLEMİŞLER!

Bu seçimde seçmen sayısı 4,2 milyon kişi arttığını, CHP oyundaki artışın 319 bin ile sınırlı kaldığını vurgulayan Güler'in yazısından öne çıkan pasajlar şöyle: "Demokrasi, fırsattan ganimet elde etmek rejimi mi? Seçimde hezimet, sonuçtan ganimet... Oylar düşmüş, zafer yok! Zafer yokken ganimet kapmaya kalkarsan, bir esaretten öbür esarete düşersin. CHP'deki yönetim kliği, genç seçmenin yüzde 10'una bile ulaşamadığından belli olduğu üzere, CHP iktidarını hedeflememiştir. Klik, HDP'li ganimetten pay almayı hedeflemiştir... Klik şimdi ganimetten pay kapma derdinde. Koalisyon ortağı olursa nefes alma süresini uzatır; olamazsa nefesi o anda kesilir..." CHP İzmir Milletvekilliğine veda eden, Parti Meclisi (PM) Üyesi Alaattin Yüksel de İl Yönetimi'nin seçim dönemindeki performansını sert bir şekilde eleştirdi. Yüksel, "Bizim beklentimiz ikinci bölgede en az 8 milletvekiliydi. Birinci bölgede de yine en az 7 milletvekili çıkarmalıydık.

AKLINI BAŞINA TOPLASIN!
İl yönetimi, yönetim kurulunun bile tamamını harekete geçiremedi. Yani il yönetiminin belli bir bölümüyle çalışmayı tercih etti. Ne yazık ki biz strateji toplantılarına PM üyesi olarak davet edilmedik...Herkesin biraz aklını başına toplaması gerekiyor. Hiç kimse kendisi için, kendi siyasi geleceği için, kendi planları için siyaset yapmamalı. Kimin CHP İl Başkanı koltuğunda oturduğunun benim için bir önemi yok" dedi.

ŞAKA GİBİ!
CHP İl Başkan Yardımcısı Berk Ulusal da milletvekili sayıları düştüğü halde kutlama yapmalarını "Şaka gibi" diye niteledi. Sosyal medyadaki hesabında özeleştirilerde bulunan Ulusal'ın görüşlerinden öne çıkan bölümler şöyle: "Son dönemlerin en başarılı seçim propagandasına ve çalışmasına rağmen oy düşüşü yaşanıyorsa, bunu nasıl izah ederiz? Bu bir güven eksikliği değil midir? (Sandıklara baktığınız zaman HDP' ye giden oyların büyük bir bölümü AKP'den gitmiştir, boşuna buna sığınmayın). Bu güven bunalımından çıkmanın en mantıklı yolu Büyük Kurultayı toparlayıp yeni bir vizyon ortaya koymaktır. Böylece halkın güven duymadığı bir yönetimden kurtulmuş ortaya bir vizyon koymuş oluruz."

BİZE ULAŞIN