Katı atık tesisinde faciadan dönüldü

Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi'nden önceki akşam yükselen yoğun duman, bölgedeki vatandaşları korkuttu. 8 saat süren yangının yüzeyde kalması olası bir facianın önüne geçti

Katı atık tesisinde faciadan dönüldü
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi'nde önceki akşam çıkan yangın başta Karşıyaka olmak üzere kentin kuzeyinde büyük paniğe neden oldu. Henüz çıkış sebebi belirlenemeyen yangının, çöp alanının yüzeyi ile sınırlı kalması, olası bir faciayı engelledi. Önceki akşam saat 19.30 sıralarında Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi'nden yükselen siyah dumanlar gökyüzünü kaplarken, İzmir İtfaiyesi'nin telefonları kilitlendi. Yaklaşık 1 dönümlük alanda etkili olan yangına iki dozer ve bir kepçe ile müdahale edildi. Yanan alanın üzeri toprakla örtülerek alevlerin oksijenle teması kesildi. Yaklaşık 8 saat süren çalışmanın ardından alevler kontrol altına alındı ve yangın sabaha karşı 03.00 sıralarında söndürüldü. Yangının yüzeysel çöplerle sınırlı kalması, alt tabakalarda toplanan metan gazının alev almaması olası bir faciayı da önlemiş oldu.

METAN GAZI KOKUSU

Egeli Sabah'ın bir süre önce taşıdığı riskleri gündeme getirdiği Harmandalı Katı Atı Depolama Tesisi'ndeki yangın, geçmişte İstanbul Ümraniye Çöplüğü'nde yaşanan faciayı da akıllara getirdi. Çöp depolama alanında biriken çöplerin üzerinin toprakla örtülmesi sonucu alt tabakalarda biriken metan gazının yüzeye çıkışını sağlamak amacıyla çakılan bacalardan çıkan metan gazının nasıl bertaraf edileceğine halen daha karar verilememiş olması bölgede koku problemine ve patlama riskine yol açtı. Uzmanlar katı atık bertaraf tesisindeki bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Harmandalı Katı Atak Depolama Tesisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 1992 yılında kuruldu. 23 yıllık süreçte kentin bütün çöplerinin depolandığı alan, alarm vermeye başladı. Çöplerin serildiği lotların üzerleri toprakla kapatılıp alt tabakalarda biriken metan gazı çıkışını sağlamak amacıyla bacalar çakıldı. Ancak bacalardan çıkan gazın bertarafı konusunda çalışma yapılamadı. Gazın yakılıp havaya karışması önlenmeyince metan gazı kent merkezine doğru esen rüzgarın da etkisi ile başta Harmandalı, Çiğli, Karşıyaka ve Bayraklı'da yoğun koku sorunu ortaya çıktı. Koku özellikle yaz aylarında bölgede yaşayanlar için kabuse dönüştü.

DERİNLERE SIÇRAMAMALI

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Görkem Akıncı, yangının çıkıp sebebini incelemediğini fakat bir öğretim görevlisi olarak düzenli depolama sahalarını savunduklarını söyledi. Akıncı, "Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla yangının meydana geldiği yer kapatılmış, örtülmesi yapılmış bir lot. Yangın fazla büyümeden kontrol altına alınmış. Önemli olan bu yangınların derinlere sıçramamasıdır. Çünkü bu tür yangınlar çok daha tehlikeli ve zor kontrol altına alınabilen yangınlardır"dedi.

KENT İÇİNDE KALMASI SORUN
DEÜ Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necdet Alparslan, Harmandalı Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin ömrünü doldurduğunu söyledi. Alparslan, "Oradaki bacalardan sürekli gaz çıkışı söz konusu. Elektrik üretimi için bu gazın fizibilitesini yapmak lazım. Öncelikle yeni katı atık bertaraf tesisinin yer problemi çözülmeli" dedi. Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil Kınay da katı atık depolama alanının kent içinde kalmasının sıkıntılarının yaşandığını dile getirerek, "Büyükşehir Belediyesinin entegre katı atık bertaraf tesisi için önerdiği projenin hayata geçmesi hem koku hem de gaz problemi tamamen ortadan kalkacaktır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN