EBSO'lular listede yerlerini koruyor

İSO'nun açıkladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında geçen yılki gibi Ege Bölgesi Sanayi Odası üyesi 59 şirket bulunuyor. Yorgancılar, gösterilen performansın başarı olduğunu belirtti

EBSO'lular listede yerlerini koruyor
İstanbul Sanayi Odası (İSO), 2014 yılı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışmasının sonuçlarını açıkladı. İSO'nun açıkladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında geçen yıl olduğu gibi Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) üyesi 59 şirket yer aldı. Merkezi başka şehirlerde bulunsa da üretimleri İzmir'de olan firmaların esas alındığı EBSO listesinde 3 şirket ilk kez yer alırken, 3 işletme bir önceki yıla göre sırasını korudu. 26 şirket sıralamada yükseldi, 27 şirketin sıralamadaki yerinde gerileme yaşandı. Bu sonuçlara göre, 500 kuruluşun yüzde 12'sini EBSO üyesi firmalar oluşturdu. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, gelecek hafta açıklayacakları EBSO 100 Büyük listesinde yer alan 43 işletmenin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına girme başarısı gösterdiğini söyledi. Yorgancılar, "Listeye giren her bir üyemizi tebrik ediyor, ülkeye olan katkılarının üretimlerinin, karlarının artarak devamını diliyorum. 100 Büyük listemizdeki 43 üyemiz, İSO'nun 500 büyük listesindeki üretimden satışların yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda baktığımızda; 2014 yılında daralan bir ekonomide yüzde 4 gibi çok düşük bir oranda artış gösteren ihracat seviyesine, dalgalı kurun ve seçimlerin yarattığı belirsizliğe rağmen, üretim yapmaya çalışan firmalarımızın performansları kayda değer bir başarıdır" dedi. Türkiye'nin en büyük avantajlarından birinin dinamik özel sektörü olduğunu vurgulayan Yorgancılar, "500 Büyük firmanın Üretimden Satışları 2013 yılına oranla yüzde 10, ciroları yüzde 3.9 artarken, EBSO'nun çalışmasında firmaların üretimden satışları yüzde 5, ciroları yüzde 4,6 artmıştır" diye konuştu.

ATAĞA KALKMALIYIZ
Kurlardaki dalgalanmalar dikkate alınarak, reel sektörün döviz pozisyon açığına bakıldığında, riskli bir duruma gidildiğini anlatan Yorgancılar, şu görüşleri dile getirdi: "Üretime dayalı ve istihdamı destekleyen büyüme politikası hayata geçirilmeli. Bir an evvel hükümetin kurulmasını, yapısal reformları hayata geçirilmesini, Türkiye'nin yeniden atağa kalkmasını bekliyoruz." Listeye giren EBSO üyesi firmalardan bazıları şunlar: TÜPRAŞ, PETKİM, Milangaz LPG Dağıtım, Philsa Philip Morris, Coca-Cola İçecek AŞ, Banvit, İzmir Demir Çelik, Abalıoğlu, C.P. Standart Gıda, Tüprag Madencilik, Keskinoğlu, Tezcan Galvanizli Yapı, Anadolu Efes, Delphi, JTI Tütün, Pınar Süt, Küçükbay Yağ ve Deterjan AŞ, DYO, Tat, Ege Çelik.

İLK 500'DE DENİZLİ'DEN 12 KURULUŞ
Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, İSO'nun açıkladığı ilk 500 kuruluş arasına Denizli'den 12 firmanın girdiğini söyledi. Başkan Özer, bir önceki yıl da sayının aynı olduğunu hatırlatarak "Denizli sanayisinin, ileri teknolojiye sahip, katma değerli ürünler üretiminde büyük bir atılım gösterdiğini görüyoruz" dedi. Abalıoğlu Yem, Atom Kablo, Aynes, Denizli Çimento, Erbakır, Gamateks, Kar-Demir Haddecilik, Kocaer Haddecilik, Menderes Tekstil, Nexans İletişim, Pamukkale Kablo ve Seval Kablo ilk 500'de yer alan Denizli firmaları oldu.
BİZE ULAŞIN