11 Ayın Sultanı coşkulu başladı

11 Ayın Sultanı Ramazan'ın gelmesiyle Ege'de camileri dolduran vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı. Belediyeler iftar sofrası kurdu. Manisa Müftüsü Cihan, "Yardımlarınızı gizli yapın" uyarısında bulundu

11 Ayın Sultanı coşkulu başladı
Ege'de camileri dolduran vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı. İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Uşak'ta kılınan teravih namazından önce verilen vaazda, Müslüman hayatında Ramazan ve orucun önemine değinildi. Teravih namazlarında, sıcak havanın etkisiyle cami avlularında saf tutulduğu gözlendi. Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Denizli Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Davut Akın, oruç tutanların sıvı alımına dikkat etmesi ve iftarla sahur arasındaki süreye yayarak günde en az 2-2.5 litre sıvı tüketmesi gerektiğini söyledi.

Oruç fidyesi 11.50 Lira

Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, bu yılki Ramazan ayının temasının 'iyilik' olarak belirlendiğini vurguladı, "Yardımların gizli bir şekilde yapılmasına dikkat edelim" dedi. Oruç tutamayacak olanlardan bahseden Cihan, "Sıcak bir mevsimde oruç tutuluyor. Hasta olanlar, yolcu olanlar, aşırı zayıf olanlar, hamile olanlar tutmayabilir. Bunlar oruçlarını daha sonra tutabilirler. Ama yaşı çok ilerlemiş olanlar, her tutamadıkları bir günlük oruç için 11.50 liralık fidye miktarını fakirlere verirler. Üst sınırı yok. Herkes mali durumuna göre bu miktarın üzerinde verebilir" diye konuştu.

Davulcu teyze iş başına geçti

İzmir'de üç senedir Ramazan davulculuğu yapan 62 yaşındaki Ayşe Kikbat, bu yıl da tokmağı eline aldı ve Konak ilçesi Aziziye Mahallesi sakinlerini davulunun sesiyle sahura kaldırdı. Ayşe Teyze bu yılki hedefinin ise evini onarmak olduğunu söyledi.

Yardım kolisi verecek

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Ramazan boyunca her gün ortalama bin kişiye iftar vereceklerini ve 3 bin adet Ramazan kolisinin ihtiyaç sahibi insanlara dağıtılacağını ifade etti. Çerçi, "Ramazan'da 28 mahallede hazırlanan programlarla 7'den 70'e her yaştan hemşerimizi aynı sofrada buluşturacağız. Tanışmaya, kaynaşmaya, birliktelik kültürümüzün gelişmesine büyük katkıda bulunarak unutulan komşuluk ilişkilerinin yeniden canlandırılmasını sağlamak istiyoruz" dedi.

Karabağlar'da zengin menü

Karabağlar'da da hazırlıklar tamamlandı. İlçenin 5 farklı bölgesinde kurulan iftar sofralarında Ramazan boyunca günde bin 500 kişiye sıcak iftar yemeği dağıtılacak. İftar çadırlarında verilecek olan menü, çorba, sulu yemek (etli) pilav veya makarna ve tatlıdan oluşacak.

Aileden uzakta sahur

Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında görevli itfaiye personeli, nöbetteki ilk sahurlarını aile ve çocuklarından uzakta yaptı. Yiyecekleri, her an göreve çıkacakmış gibi hızlıca yiyen itfaiyeciler, oruç için niyette bulunup dua etti.
BİZE ULAŞIN