Şevval Sam konserli pazaryeri açılamayışı!

Hatay Pazaryeri için üç gün önce sanatçı Şevval Sam'ın da katıldığı görkemli bir açılış töreni yapıldı. Ancak pazarcıların yerleri için kura çekimi yapılamayınca, dün tezgahlar yine sokak aralarına açıldı

Şevval Sam konserli pazaryeri açılamayışı!
Konak Belediyesi, açılışı yılan hikayesine dönen Hatay Pazaryeri'ni üç gün önce Şevval Sam'ın da konser verdiği törenle hizmete açtığını duyurdu. Ancak pazarcıların yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi törenden önce yapılamayınca, dün tezgahlar yine sokak aralarına kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi arasındaki protokolle Hatay Askeri Hastanesi'nin arkasındaki alana Büyükşehir tarafından otopark, Konak Belediyesi tarafından da kapalı pazaryeri yapılması kararlaştırıldı. Şubat 2012'de inşaatına başlanan 4,7 milyon lira maliyetli 329 araçlık katlı otopark Nisan 2013'te hizmete açıldı. Sokak aralarında kurulan Perşembe Pazarı'nın kapalı alana alınması amacıyla otoparkın üzerini kapatma işini protokolle üstlenen Konak Belediyesi'nin bu yükümlülüğünü yerine getirmesi ise 26 sürdü. Katlı otopark 14 ay gibi kısa sürede tamamlanırken, daha hızlı bitmesi gereken pazaryerinin üzerinin kapatılması işi çevre sakinlerini ve vatandaşı çileden çıkardı. Üzerinde büyük bir baskı hisseden Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş, yaptığı toplantıda pazaryerini Nisan 2015'te hizmete açılacağını duyururken, bu vaadini de yerine getiremedi.

ESNAF VE TÜKETiCİ MAĞDUR

Konak Belediyesi'nce üst örtüsü nihayet tamamlanan Hatay Pazaryeri'nin açılış töreninin 16 Haziran Salı günü yapılacağı duyuruldu. Açılışta konser vermesi için ünlü sanatçı Şevval Sam'a 100 bin lira ödendi. Şevval Sam konserli açılış törenine Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, Konak Belediye Meclis Üyeleri, CHP il ve ilçe yöneticileri, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı. Bu törenin ardından herkes dün Perşembe Pazarı'nın açılışı yapılan pazaryerinde kurulmasını bekliyordu. Ancak böyle olmadı. Pazarcılar için yer belirleme kurasının yapılmadığı ortaya çıkınca pazar yine sokak aralarında açıldı. Pazarcı esnafı Servet Demir, "Konak Belediyesi'nin kura çekimini tören yapmadan düşünmesi gerekiyordu. Burada mağdur olan yine vatandaşlar ve biziz. Ayrıca yeni pazar haftanın 3 günü kuralacakmış. Cumartesi ile salı günleri sebze ve meyve satışı olacak, perşembe günleri de giyim satışı olacak. Ayrıca tezgahlarımızın boyutları da küçülecek. Böyle olunca yeni pazar yerinde tezgah açmaya başladıktan sonra çok büyük sıkıntılar ortaya çıkacak" diye konuştu.

YILAN HİKAYESİ

Bir başka pazarcı Recai Aslan, "Böyle giderse yeni yerimize zor geçeceğiz gibi görünüyor. Kura çekimi ne zaman olacağına ne dair Konak Belediyesi'nden ne de İzmir Pazarcılar Odası'ndan herhangi bir bilgi veriyorlar. Törenden sonra bile hizmete giremedi. Bu pazaryerinin açılışı gerçekten yılan hikayesine döndü" şeklinde konuştu. 3 farklı günde pazar kurulmasının kendileri açısından dezavantaj olacağını anlatan esnaf Emrah Murat, "Hala belirsizlikler mevcut. Tören yapılmadan önce kura çekimi yapılmalıydı. Böyle saçmalık olmaz" diye isyan etti.
BİZE ULAŞIN