Gerçek bir destan

Türkiye Basketbol Ligi'nde 28 yıl sonra şampiyon olarak tarihe adını altın harflerle yazdıran ve İzmir'e büyük gurur yaşatan Pınar Karşıyaka'nın büyük başarısı ülke gündemine oturdu

Gerçek bir destan
Yaklaşık 5 milyon euro bütçeli Pınar Karşıyaka'nın yarı finalde 29 milyon euro maliyetli Fenerbahçe Ülker'i 3-1, finalde de yine kendisinden en az 10 kat fazla bütçeli Anadolu Efes'i 4-1'le geçerek şampiyonluğa ulaşması Türkiye'de büyük yankı uyandırdı. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere ülke genelinde siyaset, spor ve iş dünyası İzmir ekibini kutladı. Kaf Kaf bu zaferle 2000 yılında Tofaş'tan sonra, kupayı İstanbul dışına çıkarmayı da başarmış oldu. Müthiş başarının sinyallerini Avrupa'da 2013'te oynayıp 1 sayı farkla kaybettiği Eurochallenge Cup finali ile geçen yılki Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası zaferleriyle veren Pınar Karşıyaka'da Şube Başkanı Tamer Ustaoğlu, 5 yıllık bir projenin meyvelerini topladıklarını söyledi.

İZMİR'E SİTEM
Ustaoğlu, "5 yıl önce Nazım Torbaoğlu'nun şube başkanlığında sürekli Avrupa'da play off'ta yer alan bir takım kurgulayıp hedefi şampiyonluk ve Euroleague olarak belirlemiştik. O yönetim halen görevde. Son yıllardaki başarılarla şampiyonluğun sinyallerini vermiştik. Bu başarı Anadolu takımlarına da örnek olacak. Artık Fenerbahçe ve Anadolu Efes'in tahtları sallanıyor. Euroleague hedefine ulaşmak üzereyiz. Sitem etmeden de geçemeyeceğim. Biz İzmir'i Türkiye ve dünyada tanıtırken gözleri kapalı olanlar, yanımızda olmayanlar utansın. Biz geçen sene Expo İzmir reklamını Avrupa'da isteyerek taşırken kentten tek alkış almamıştık. Seneye 150 milyon insanın izlediği Euroleague'de dev takımlar ve binlerce misafir bu kente gelecek. Bu başarı daha başlangıç" diye konuştu.

SARICA'NIN DERSİ

Pınar Karşıyaka'ya Türkiye'deki 3 kupayı da kazandırarak tarihe geçen antrenörü Ufuk Sarıca, 2011-12 sezonunda yarım devre görevde kalabildiği eski kulübü Anadolu Efes'e en iyi dersi sahada verdi. Efes tarihinin en önemli oyuncularından olan Sarıca, Efes'le 1989-1999 yılları arasında 5 lig şampiyonluğu ve Koraç Kupası zaferi yaşadı. Mavi beyazlılar, ligdeki son şampiyonluğu da 2009'da Sarıca'nın yardımcı antrenör olduğu dönemde kazandı. Altyapısında yetiştiği kulübünde 2011- 12'de dümene geçen Ufuk Sarıca, kötü sonuçların ardından şubat ayında görevden ayrılmak zorunda kaldı. Sarıca'nın çalıştırdığı Pınar Karşıyaka, geçen yıl Anadolu Efes'i mağlup ederek tarihinde ilk kez Türkiye Kupası'nı kazandı, bu yıl da rakibinin şampiyonluk hayalini bitirdi. Kariyerinde 1996'da kazandıkları Koraç Kupası'nın ardından en büyük mutluluğu yaşadığını söyleyen Ufuk Sarıca, "İnanarak, hayallerimizin peşinden koyarak bu günlere geldik. İsimlerin değil oyuncuların şampiyonluğu kazandığını tüm Türkiye'ye gösterdik. Takımımla ne kadar gurur duysam az" dedi.

KESİNLİKLE TESADÜF DEĞİL

Pınar Karşıyaka'nın en büyük destekçisi Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, tarihi başarıyı yayınladığı mesajla kutladı. Yaşar'ın mesajında şu ifadeler yer aldı: "Karşıyaka sevdalısı olan Onursal Başkanımız Selçuk Yaşar'ın liderliğinde, Yaşar Topluluğu olarak 60 yıldır Karşıyaka Spor Kulübü'nün yanındayız. Bu başarı kesinlikle tesadüf değil. Geçen yıl Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı almamız bunun en büyük kanıtı. Bu başarıda Pınar Karşıyaka camiasının inancı, sporcuların ve teknik heyetin kenetlenmesi, yönetimin ve elbette taraftarın büyük desteğinin payı var. Başta değerli hocamız Ufuk Sarıca ve yönetim ekibimiz olmak üzere tüm sporcularımızı kutluyor, şampiyonluğun hayırlı olmasını diliyorum. Bu birlik, bu ruh, bu inanç olduktan sonra Pınar Karşıyaka'nın daha nice başarılar kazanacağına yürekten inanıyorum. Takımımıza Avrupa'da başarılar diliyorum." Şampiyon Pınar Karşıyaka, 1 milyon 700 bin TL ödül alacak. Yönetim final serisinde kupaya 600 bin TL, futbolun sponsoru Erdal Acar da 400 bin dolar (1 milyon 100 bin TL) pirim açıkladı.

DİXON ALİ MUHAMME!

Türkiye Basketbol Ligi'nde normal sezonun sayı kralı Bobby Dixon, final serisinde hem en çok 3 sayılık basket bulan oyuncu, hem de en değerli oyuncu seçildi. Pınar Karşıyaka'da 3 yılda 3 kupa sevinci yaşayan ABD'li oyun kurucu, temmuzda A Milli Takım kampına katılacak. Dixon, Türk pasaportundaki yeni ismini hayranı olduğu ünlü boksör Muhammet Ali'den esinlenerek, "Ali Muhamme" olarak belirledi. Öte yandan şampiyonluk sonrası takımla birlikte dönen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Nükhet Hotar, "Büyük sevinç yaşadık. Karşıyaka'nın başarısıyla gurur duyuyorum" şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI SIRRINI SORDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanı Danışmanı Binali Yıldırım ile TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Karşıyaka Başkanı Ali Erten'i arayıp kutladı. Anadolu Efes'le oynanan final serisini yakından takip ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Erten'e, "Son maçta fark bir ara 16 sayı oldu, bu işin sırrı ne" diye sorduğu öğrenildi. Erdoğan'a teşekkür eden Erten, basketbolcuların büyük bir azimle mücade ettiğini söyledi.

VALİ TOPRAK İLE EUROLEAGUE SEFERİ
Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonu Pınar Karşıyaka, salı günü Euroleague yönetiminin davetlisi olarak Barcelona'ya gidecek. Yeşil kırmızılı yönetimi İspanya'da Vali Mustafa Toprak da yalnız bırakmayacak. Euroleague yönetimine salı saat 13.30'da bütçe, takım ve kulüp organizasyonuyla ilgili detaylı sunum yapacak Pınar Karşıyaka, Avrupa'nın en prestijli ligine katılmak için wildcard alarak İzmir'e dönmeye çalışacak.

ESKİ ŞAMPİYONU DUYGULANDIRDILAR
Pınar Karşıyaka'nın tarihindeki ilk şampiyonluğu kazandığı 1986- 87 sezonunda takımının başında yer alan antrenörü Nadir Vekiloğlu, selefi Ufuk Sarıca'yı alkışladı. "Daha play off bile başlamadan Pınar Karşıyaka'nın şampiyon olacağına inanıyordum" diyen Nadir Vekiloğlu, şunları söyledi: "Sarıca ve kolej takımı havasındaki öğrencileri bu şampiyonluğu her yönüyle terlerinin son damlasına kadar hak etti. Bu kupa Pınar Karşıyaka'ya çok yakıştı. Şampiyonluk görüntülerini izlerken 28 yıl önceki tablo gözlerimin önünden geçti. Bence salı gününü beklemeye bile gerek yok. Pınar Karşıyaka artık Euroleague takımıdır. Umarım bundan sonra daha fazla yatırım ve ilgiyle çıta daha yükselir."

TSYD: İZMİR'E GURUR YAŞATTILAR
Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) İzmir Şube Başkanı Bahri Okumuş, Pınar Karşıyaka'nın Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğunu kutladı. Pınar Karşıyaka'nın final serisinde birbirinden güçlü rakiplerini peş peşe yenilgilere uğratarak, son dönemdeki parlak başarılarını Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonluğu ile taçlandırdığını kaydeden Okumuş, "Pınar Karşıyaka, İzmir'e büyük bir gurur yaşattı. Başta sporcular ve teknik ekip olmak üzere, şube ve kulüp yönetimini, Pınar grubunu, basketbola olan tutkusuyla bir ekole dönüşen ve müthiş desteği ile başarıya önemli katkı sağlayan Karşıyaka taraftarını, özetle bu büyük zaferde emeği olan herkesi gönülden kutluyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
BİZE ULAŞIN