Mikserden tanka bir başarı hikayesi

Kurulduğu yıllarda elektrikli ev aletleri üreten İzmir'deki bir işletme, ilerleyen dönemde savunma sanayisinde elde ettiği başarıyla dünya ordularının tedarikçileri arasına girdi

Mikserden tanka bir başarı hikayesi
İzmir'de orta büyüklükteki bir elektrikli ev aletleri üreticisi, savunma sanayisine yaptığı projelerle dünya ordularına ürün geliştirir hale geldi. Milli tank Altay'ın yardımcı güç ünitesini üreten Tepaş Elektrik Motorları AŞ, Kore'nin ana muharebe tankı K2'nin ve Fransa ordusu için üretilen zırhlı araçların güç ünitelerini de tasarladı. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesislerinde 1976 yılında mikser, blendır, saç kurutma makinesi, çim biçme makinesi gibi elektrikli ev aletlerini üretmeye başlayan Tepaş'ın yönetim kurulu başkanı Melih Aksoy, 1990 yılından bu yana savunma sanayisi için özel amaçlı elektrik motorları ürettiklerini belirtti. İlk olarak M113 zırhlı personel taşıyıcı aracı için personel havalandırma motoru ürettiklerini, sonraki yıllarda dalgıç pompa ve alternatör üretmeye de başladıklarını ifade eden Aksoy, son yıllarda geliştirdikleri yardımcı güç üniteleriyle (APU) dünya genelinde birçok savunma sanayi projesine dahil olmayı başardıklarını söyledi. Milli tank projesi Altay'ın yardımcı güç ünitelerini ürettiklerini, bu ürünlerin şu anda test aşamasında olduğunu anlatan Aksoy, füze fırlatma rampaları ve sınır güvenliğinde kullanılan gözetleme araçları için de benzeri sistemler geliştirdiklerini kaydetti. Aksoy, 12 mühendisten oluşan küçük bir ekibe sahip olmalarına rağmen yaptıkları tasarımlarla dünya ordularının dikkatini çekmeyi başardıklarını belirterek, şunları söyledi: "Yabancı firmalara göre üçte bir maliyetle üretim yapabiliyoruz ancak savunma sanayisine üretim yapmak kolay değil. İstenen kalitede bir ürün üretmek için çok çalışmak gerekiyor. Uzun test süreçleri sabır gerektiriyor. Yıllar içinde çok sayıda referansa sahip olmamız dolayısıyla bazı projelerde tercih edilir hale geldik. Buna rağmen toplam ciromuz içinde askeri ürünlerin payı yüzde 30-35'dir. Savunma sanayi inişli çıkışlı bir sektör. Yıllık 2,5-3 milyon dolarlık savunma sanayi ciromuz var. Sektörümüzde savunma sanayine üretim yapabilen tek yerli kuruluşuz."

AFRİKA ÇÖLLERİNE ÖZEL

Paris'te geçen yıl düzenlenen en büyük savunma sanayi fuarlarından Eruosatory'e katıldıklarını, tasarımlarının yabancı firmaların ilgisini çektiğini, burada da İspanya ordusu için geliştirilen bir projeye dahil olduklarını anlatan Aksoy, şunları kaydetti: "Fransız ordusuna iş yapan Renault Trucks Defense ile yakın bir iş birliğimiz var. Onlar da kendi araçlarındaki jeneratör gruplarını bize yaptırmak istiyorlar. Fransız ordusu, bu araçları Kuzey Afrika çöllerinde kullanmak üzere talep ediyor. Bu şartlara uygun jeneratör tasarımlarını yaptık. Fransız ordusuna Türkiye bugüne kadar bir şey satamamış. Prototip aşamasında, tasarımı bitirdik ve kendilerine sunduk."
BİZE ULAŞIN