Sanayisi ile yıldızı parlayan ilçe Torbalı

İzmir'in ödediği verginin yüzde 55'ini karşılayan, ihracatta 61 ili geride bırakan Torbalı, İSO tarafından açıklanan 2014 yılı Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesine 6 firma soktu

Sanayisi ile yıldızı parlayan ilçe Torbalı
Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, son dönemde açıklanan tüm başarı ve rekor listelerinde Torbalı'nın adınının yer aldığını, ilçe olarak çalışmanın, üretmenin ve rekorları alt üst etmenin haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. Abdulvahap Olgun, İSO listesinde Torbalı'dan 6 firma olmasını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını kaydederek, "Torbalı, sanayisiyle bütünleşmiş bir ilçe. Her geçen gün yapılan yeni yatırımlarla gücüne güç katıyor. Ödediğimiz verginin yanı sıra gerçekleştirdiğimiz ihracatla ülke ekonomisine büyük katkı koyuyoruz. Hedefimiz, 2015 yılı sonunda 1 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak. En büyükler listesine 6 firmamız girdi. Ekonomik tüm başarılarda Torbalı'nın ismi hep üst sıralarda yer alıyor. Türkiye'ye model olabilecek bir ekonomimiz var. Üretim, sanayi, tarım, inşaat ve hizmet sektörünü bir arada götürebilen ekonomimiz giderek ivme yakalıyor. Türkiye'nin 61 ilinden daha fazla ihracat yapıyoruz. Ege'de, Denizli ve Manisa dışındaki tüm illeri geride bıraktık" dedi. İSO 2014 yılı Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde Torbalı'dan 6 firma yer aldı. Üretimden satış baz alınarak hazırlanan çalışmada Torbalı'da faaliyet gösteren Philip Morris Sabancı AŞ, JTI Tütün Ürünleri Sanayi AŞ, Tat Gıda Sanayi, TTL Tütün, Agromey Balık ve Sun Tekstil bulunuyor. Torbalı'da sanayi kuruluşları Ortadoğu, Afrika ülkeleri, Balkanlar ve Avrupa başta olmak üzere 150 ülkeye ihracat yapıyor.

MANİSA'NIN GURURLARI 500'DE YERİNİ KORUDU
Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, İstanbul Sanayi Odası'nın 500 büyük kuruluş listesine 21 firma ile girdiklerini bildirdi. Erbil bu firmaların 8'nin Manisa, 13'ünün İstanbul ve İzmir merkezli olduğunu, bu 21 firmanın Manisa'dan yapılan ihracatın yüzde 80'ni gerçekleştirdiğini kaydetti. Adnan Erbil "Tarım kenti Manisa sanayide de Türkiye'nin yükselen yıldızı. İkinci 500 Büyük listesine de Manisa'dan 20 firmanın girmesini bekliyoruz. Zor şartlarda dünya ile rekabet ederek ülke ekonomimize katkı koymaya çalışan tüm sanayicileri kutluyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN