Palmiye fırçası istifaya yol açtı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tramvay projesi için palmiye ağaçlarının taşınmasının gündeme gelmesi üzerine başlayan krizde Kocaoğlu'nun fırçaladığı Raylı Sistem Daire Başkanı görevi bıraktı

Palmiye fırçası istifaya yol açtı
Karşıyaka Tramvayı'nın yapımı sırasında güzergahtaki palmiye ağaçlarının taşınması söz konusu olunca, vatandaşlardan gelen tepkiler nedeniyle yaşanan krizde Raylı Sistem Dairesi Başkanı Ünal Dağlı'nın istifa ettiği ortaya çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin temelini attığı Karşıyaka Tramvayı'nda Bostanlı'dan Karşıyaka Alaybey'e kadar uzanan güzergah üzerinde kalan, ilçe ile özdeşleşmiş, asırlık palmiyelerin taşınacak olması, kamuoyunda tepkilere neden oldu. Sosyal medyada örgütlenen İzmirliler kampanya başlatınca Başkan Aziz Kocaoğlu "İzmir'i İzmirlilerle yönetme sözünü unutmuş değilim. Karşıyaka tramvay güzergahının değiştirilmesini istedim. Palmiyeler taşınmayacak" dedi.

SESSİZ SEDASIZ BIRAKTI

Büyükşehir Belediyesi'nin geri adım atması palmiyelere sahip çıkan duyarlı vatandaşları sevindirdi. Egeli Sabah'ın da manşetine taşıdığı palmiye krizi, Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanı Ünal Dağlı'yı koltuğundan etti. Bir süre önce sessiz sedasız daire başkanlığı kadrosundan istifa eden Dağlı, mühendis olarak çalışmaya başladı. Dağlı'dan boşalan koltuğa ise uzun süre Daire Başkanlığı'na vekalet eden raylı sistem müdürü Hasan Poyraz getirildi. Egeli Sabah muhabirinin edindiği bilgiye göre, Büyükşehir Belediyesi'nin milyonlarca liralık yatırımlarından sorumlu Dağlı'yı istifaya götüren süreç şöyle gelişti: Palmiye krizinin giderek tırmanması üzerine Başkan Kocaoğlu, tramvay güzergahı ve taşınması gündeme gelen palmiyelerle ilgili Raylı Sistem Daire Başkanlığı'ndan bilgi istedi. Kocaoğlu, istediği bilgiler eline hem geç hem de eksik ulaşınca sinirlendi ve genel sekreter yardımcıları ile koordinasyon toplantısı yapma kararı aldı. Fakat metro ve raylı sistem projelerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek eşinin rahatsızlığı nedeniyle raporlu olduğu için toplantıya katılamadı. Canbek'in yerine toplantıda Raylı Sistem Daire Başkanı Ünal Dağlı hazır bulundu. İşte ne olduysa bu toplantıda oldu. Kocaoğlu, tramvay hattında kalan palmiyelerin taşınması ve güzergah değişikliği konusunda istediği bilgilerin eline geç ve eksik ulaşmasına sert ifadelerle tepki gösterdi.

SÖZLERİNİ KALDIRAMADI

Kocaoğlu'nun sert tepkisinden alınan Dağlı toplantı sonrasında önce yıllık izne ayrıldı, ardından da daire başkanlığından istifa etti. Dağlı'nın beklenmedik istifası Büyükşehir Belediyesi'nde şok etkisi yarattı. Dağlı'dan boşalan koltuğa, daire başkanlığı görevini uzun süre vekaleten yürüten Raylı Sistem Müdürü Hasan Poyraz getirildi. Görev değişikliği iç yazışma ile diğer birimlere duyuruldu. Anı daire başkanlığında mühendis olarak görevlendirilirken Dağlı'nın yakın çevresine "Bu iş bana göre değil. Ben bu sözleri kaldıramam"dediği öğrenildi. Egeli Sabah, o süreçte güzergah değişikliğinin vatandaş duyarlılığından değil zorunluluk karşısında yapıldığını ortaya çıkarmıştı. Egeli Sabah'ın ulaştığı belgeye göre Karşıyaka Anıt ile Bostanlı Vapur İskelesi arasında, Yalı Caddesi'nin kara ve deniz tarafında yer alan palmiye ağaçlarının İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından 10 Haziran 1994 tarihinde anıt ağaç olarak tescil edilip koruma altına alındığını ortaya çıkarmıştı.
BİZE ULAŞIN