Çeşme'de gürültü kirliliğine taviz yok

İzmir'in turizm cenneti Çeşme'de yıllardır süren gürültü tartışmalarının, yeni sezonda da yaşanmaması için yetkililer gereken önlemleri alması konusunda mekanları uyardı

Çeşme'de gürültü kirliliğine taviz yok
Çeşme'de beach club ve eğlence mekanlarının gürültüsü, gözde turizm bölgelerinden birisi olan ilçede ciddi bir sorun teşkil ederken, geçen yıllardaki tartışmaların yine yaşanmaması için tedbir alınıyor. İzmir Valisi Mustafa Toprak, mayıs ayında, belediye, emniyet ve diğer ilgili kurumların yetkilileri ile işletme temsilcilerini bir araya getirdi. Yaz sezonu boyunca Çeşme'de başta gürültü kirliliğinin önlenmesi olmak üzere birçok konuda asayişin temini için yapılması gerekenler ele alındı. Egeli Sabah'a açıklamalarda bulunan Vali Toprak, "Çeşme eğlencenin yanı sıra dinlence turizmi açısından da önemli bir merkez. İlçe merkezi, Alaçatı, Port Alacatı ve önemli koylardaki birçok işletmeden müzik yayını yapılıyor. Dinlenme amacıyla gelen ilçeye gelen turistler ve yerleşik olarak bulunan vatandaşlarımız bundan rahatsız" dedi. Bu tür şikayetlerin yaşanmaması için denetimlerin daha da sıklaştırılacağını bildiren Toprak, şöyle devam etti: "Denetimler emniyet ve jandarma birimlerinin eşliğinde belediye ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından haberli ya da habersiz olarak yapılacak. 2015 yılı turizm sezonunun sakin ve huzurlu geçirilmesi için kurumlar arası koordinasyonla her türlü tedbir alındı. Ama buna rağmen sınırları aşanlara kanun çerçevesinde taviz verilmeyecek. Her işletmeyi hak ve hukuka dikkat ederek hareket etmesi konusunda ikaz ediyoruz."

DENETİMLER SIKLAŞACAK
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Çeşme'de ihbarları değerlendirerek 2014 yılında yaptığı 133 denetimin 32'sinde 1 milyon 242 bin 814 lira idari para cezası uyguladı. Yeni sezonda bu kontrollerin sıklaştırılacağı bildirildi. Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz de dinlenenleri rahatsız etmeyecek, eğlenene de engel olmayacak bir dengeyi sağlamak gerektiğini dile getirerek,"Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yaptırımları çok daha etkili. Kurallara uyanlar için bir sıkıntı yok. Bizim coğrafyamızdaki turizm sadece yaşlılara yönelik bir turizm değil. Gençler geliyor, bunlar beach clublara gidiyor, eğlence merkezlerine gidiyor. Denge iyi kurulmalı. Burada mekan sahiplerine sorumluluk düşüyor.Ne kadar çok sesimiz çıkarsa o kadar ön planda oluruz diye düşünmemeliler.Çizilen sınırlara uyulursa hiçbir sıkıntı kalmaz. Bizim tatil beldelerimiz huzur evi değil, ama gürültü ile insanları rahatsız edecek konumda da değil" dedi. Çeşme'de önceki yıllarda, Çelebioğlu Ailesi'nin, çevredeki mekanların gürültüsü nedeniyle rahatsız olarak bahçesine kurdurduğu dev kolonlardan mehter marşı ve arabesk müzik yayınlaması gündem oluşturmuştu. Tatilini bölgede geçiren milli futbolcular Arda Turan ve Gökhan Gönül de, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile karşılaşınca gürültü kirliliğinden dert yanmıştı.
BİZE ULAŞIN