Harmandalı'da ne yaptınız?

AK Parti İzmir İl Başkanı Delican, 15 Haziran'da büyük yangının çıktığı Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı konusunda kamuoyuna bilgi verilmesini istedi

Harmandalı'da ne yaptınız?
Çiğli ilçesindeki Harmandalı Çöp Depolama Alanı çevresindeki kötü koku sıcakların artmasıyla çekilmez hale gelirken, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, 15 Haziran'da çıkan yangının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin konuya ilişkin net bir açıklamada bulunmaktan kaçındığını kaydetti. Patlama riskinin çok yüksek olduğu alanda ciddi bir tedbir alınması gerektiğini dile getiren Delican şunları söyledi: "Çöp ve atıklar konusu 4 milyon hemşehrimizin yaşadığı İzmir'de en önemli sorunların başında geliyor. Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Harmandalı Çöp Depolama Alanı'na İzmir'in çöplerini götürerek sorunun üzerini kapatmaya çalışıyor. Ne yazık ki orada yıllardır vahşi depolama yapılıyor. Çöp dağlarının yüksekliği sınırı çoktan aşmış durumda. Burası Harmandalı'nda yaşayan vatandaşlarımız için büyük tehlike oluşturuyor. Çöplerin kayma ve patlama riski çok yüksek. Çıkan yangınlar başta olmak üzere atıkların durumu, sızıntı suların nereye gittiği gibi konularda Büyükşehir Belediyesi'nin net açıklaması yok."

ÜMRANİYE GİBİ OLMASIN
Delican, çöp bertarafı konusunun bu anlayışla çözülemeyeceğini savunarak, İzmir'deki üniversitelerden bir heyet oluşturulmasını ve bir rapor hazırlanmasını isteyerek, "Seçim döneminde siyasi söylemlerle konunun üzerini kapatmaya çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu orada yaşanabilecek bir faciada can kaybının hesabını nasıl verecek? İstanbul Ümraniye'de 39 vatandaşımızın hayatını kaybettiği çöp patlaması geçmişte yaşanan en önemli örnektir. Harmandalı'nın da tıpkı Ümraniye gibi olmaması için acil önlem alınmalıdır" dedi. Harmandalı'da 1992 yılından bu yana işletilen ve günlük 5 bin tona yakın çöpün kamyonlarla taşındığı tesisin tehlike saçtığını vurgulayan Delican, "Kanun ve yönetmeliklere uymadan yapılan depolama işlemlerinde sızıntı sularının nerelere gittiği belli değil. Ayrıca bir ayıklama tesisi ve organik çöplerin azaltılacağı bir tesis de bulunmamaktadır. Atık su, çamurlarının depolanması ise yetersizdir. Çöp sorununun en önemli ve tehlikeli konusu olan gaz toplama sistemi ve gaz çıkış bacaları ise yetersizdir. Çiğli başta olmak üzere bölgede yaşayan vatandaşlarımız koku, haşere ve gürültülerden rahatsız olmaktadır. Çöp depolama alanında kayma ve gaz patlama riski ise çok yüksektir. Bölge ile ilgili derhal hızlı bir şekilde önlem alınmalı ve durum analizi kamuoyu ile paylaşılmalıdır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN