İzmirliler, Konak Tünelleri'ni sevdi

Açılışını Başbakan Davutoğlu'nun yaptığı Konak Tünelleri, kent trafiğini rahatlattı. Tünelleri kullanan İzmirliler, sosyal paylaşım sitesinde yazdıklarıyla memnuniyetlerini dile getirdi

İzmirliler, Konak Tünelleri'ni sevdi
Açılışını 24 Mayıs'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı Konak Tünelleri İzmir trafiğine rahat bir nefes aldırdı. Kent içinde ilçeler ve semtler arasındaki mesafeler kısaldı. Konak Tünelleri açıldığı günden bu yana aradan geçen 1 aylık sürede adeta kent trafiğinin can damarı haline geldi. Mesafeler kısalırken, araç sürücüleri de yakıt tasarrufu sağladı. Daha önce Şirinyer-Konak arası yolculuk süresi trafiğin durumuna göre 20 ile 30 dakika arası sürerken, şimdi aynı mesafe 5 dakika gibi kısa sürede geçilebiliyor. Konak Tünelleri'ni kullanan İzmirliler sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yazdıklarıyla memnuniyetlerini dile getirdi.

YOĞUN KULLANILIYOR
İzmir' de, Yeşildere ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan gelip Konak'ta yoğunlaşan trafiği azaltmak için yapılan Konak Tünelleri bir aylık sürede kent trafiğine derin bir nefes aldırdı. Kent trafiğinin en yoğun olduğu bölge olan Alsancak, Basmane, Çankaya semtlerinin bu sorununu çözmek için yapımına başlanan Konak Tünelleri, yaklaşık 2.5 yılda bitirilerek geçen 24 Mayıs'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıldı. Tünelden ilk olarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu, direksiyonuna geçtiği makam aracıyla geçti. Gidiş geliş şeklinde 1674 metre uzunluğunda olan Konak Tüneli'nin, yapım maliyetinin 170 milyon lira olduğu, ancak çevre düzenlemesi, kamulaştırma, yol bağlantılarıyla toplam da 220 milyon liraya mal olduğu açıklandı. Kent merkezinde önemli bir yoğunluk yaratan araçların, Yeşildere yolundan ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan geldiklerinde, sıkışıklığın yaşandığı bu bölgelere girmeden tünel aracılığıyla, karşı tarafa geçişi sağlanmaya başlandı. Sahil bulvarından gelen araçlar, havalimanı, Buca, Bornova, otogar bölgesine, Yeşildere yolundan gelenler de, Güzelyalı, Balçova, Çeşme yönüne direk geçiş olanağı elde etti. Yaklaşık bir ay önce açılan tüneller vatandaşların kullanım yoğunluğu da yapılan araç sayımlarıyla ortaya çıktı. İlk günlerde günlük ortalama kullanım rakamı 17 bin araç olan tünelde bu sayı son günlerde 22 binlere çıktı. Konak Tünelleri sayesinde yılda 30 milyon lira yakıt tasarrufu sağlanması bekleniyor. İzmirliler, Konak Tünelleri sayesinde kent merkezinde trafik yoğunluğuna takılmadan kısa sürede yolculuk etmeye başladı. Daha önce Şirinyer- Konak arası yolculuk süresi trafiğin durumuna göre 20 ile 30 dakika arası sürerken, şimdi aynı mesafe 3 dakika gibi kısa sürede geçilebiliyor. Ayrıca Şirinyer'den Konak'a Eşrefpaşa üzerinden giderken araçlar 10 trafik lambasında beklerken, Konak Tünelleri kullanıldığında sadece bir trafik lambası geçiliyor. Bu da beraberinde büyük bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Uçanyol'un bittiği noktada yer alan Buca Çamlık Mahallesi'nden 2.5 dakika gibi kısa sürede Konak'a gidiliyor. Daha önce Buca Çamlık Mahallesi'nden Konak'a 30 dakikayı bulabiliyordu.
BİZE ULAŞIN