Çankayalı firmalar o ihaleyi kazandı

Çankaya'dan Büyükşehir'e transfer olan Buğra Gökçe'nin ihale sistemini değiştirmesi İzmirli firmaları vurdu. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda karayolu taşıt alt geçidi ihalesini Çankayalı firmalar kazandı

Çankayalı firmalar o ihaleyi kazandı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kıyı düzenleme projesi kapsamında Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda, karayolu taşıt alt geçidi yapmak için geçtiğimiz yıl ihaleye çıktı. İhale yöntemi olarak da bu tip ihalelerde uygulanan 'açık ihale' yönteminin yerine uzmanlık ve ileri teknoloji gerektiren işler için uygulanan 'belirli istekliler arasında' yöntemi benimsendi. İhale için hazırlanan şartnamede de firmalardan ön yeterlilikte 25 tam puan alabilmeleri için 240 milyon liralık iş bitirme belgesi istendi. Büyükşehir Belediyesi'nin Ankara Çankaya Belediyesi'nden transfer ettiği Buğra Gökçe'nin Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilmesi ile başlayan sistem değişikliği, İzmirli inşaat firmalarının da devre dışı kalmasına neden oldu. O süreçte Türkiye Müteahhitler Federasyonu Başkanlığı görevini yürüten Necip Nasır, Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesi'nin yıllardır uyguladığı 'açık ihale' yönetiminden vazgeçerek 'belirli istekliler arasında' ihale yöntemini tercih etmesini İzmirli müteahhitlere yapılan çok büyük bir haksızlık olduğunu söyledi. Tüm bu açıklamaların ardından geçtiğimiz yıl Aralık ayında firmalardan ön yeterlilik için başvuru dosyaları alındı. 37 firmanın ön yeterlilik için başvurduğu ihalede 21 firma ihale komisyonu tarafından elenirken geriye sadece 16 firma kaldı. Büyükşehir Belediyesi, mali tekliflerin 16 Mart'ta alınacağını duyurdu. Ardından da zeyilname yayınlanarak ihaleyi 31 Mart'a erteledi. Mart sonunda gerçekleşen ihaleye Yapım İhaleleri Daire Başkanı Şule Gök başkanlık etti. 37 firmanın ön yeterlilik için başvuruda bulunduğu ihaleye sadece 16 firma teklif verebildi. Yaklaşık maliyeti 52 milyon 375 bin 180 lira 11 kuruş olarak açıklanan araç alt geçidi yapım işi için en düşük teklif 36 milyon 475 bin 519 lira ile KMB Metro İnşaat ve Altyapı Sanayi Ltd. ile Yapı STK İnşaat Taahhüt Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş ortak konsorsiyumu verirken, ihalede en yüksek teklifi ise 59 milyon 948 bin lira ile Araz Yol Yapı AŞ ile Uyum Yapı A.Ş Ortak konsorsiyumundan geldi.

İŞ BİTİRME BELGESİ İSTENDİ
Egeli Sabah'ın da geçtiğimiz aylarda manşetinden duyurduğu şartname maddesi, İzmirli firmalar için büyük engel oluşturdu. İhaleye katılma hakkı elde eden 16 firma arasında sadece bir İzmirli firma yer alabildi. Diğer İzmirli firmalar ise iş bitirme belgesinin yüksek tutulması nedeniyle değerlendirme dışı kaldı. İhalede Ankaralı firmalar başı çekti. Konsorsiyum yapan 31 firmadan 19'unu Ankaralı firmalar oluşturdu. Komisyon yaptığı değerlendirme sonucunda en düşük teklifi veren KMB Metro İnşaat ve Altyapı Sanayi Ltd. ile Yapı STK İnşaat Taahhüt Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş ortak konsorsiyumunda karar kıldı. İhale sonucunun diğer katılımcı firmalara tebliğ edilmesinin ardından aynı ihalede teklif veren Yazıcıoğlu Nakliyat İnşaat A.Ş önce Büyükşehir Belediyesi'ne ardından da Kamu İhale Kurumu'na itiraz etti.

KİK İTİRAZI REDDETTİ
İtirazı değerlendiren KİK, şikâyetçinin 4734 sayılı Kanun ve İhalelere Yönelik Başvurular Hakkında Yönetmeliğin yukarda belirtilen hükümleri gereği şikâyete yol açan durumun farkına varıldığı tarih olan 9 Mart 2015'i izleyen on gün içerisinde doğrudan kuruma başvuruda bulunması gerekirken bu sürenin bitiminden sonra 4 Mayıs 2015 tarihinde yapılan itirazen şikayet başvurusunun süre yönünden uygun olmadığı anlaşılmaktadır" diyerek firmanın yaptığı şikayeti içeriğine bakmadan şekil yönünden ret etti. KİK'in gerekçeli kararının geçtiğimiz günlerde taraflara tebliğ edilmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi ihaleyi kazanan firmayı sözleşme imzalamaya davet etti. Önümüzdeki günlerde sözleşmenin imzalanması ile birlikte merkezi Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan ortak konsorsiyuma yer teslimi yapılacağı ardından da firmanın şantiyesini kurup çalışmalara başlayacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN