Uygar bir kente bu manzara yakışmıyor

Buca Otokent yakınındaki cadde ve sokaklar her pazar "satılık" yazılı araçlarla dolup taşıyor. Yürümenin bile imkansızlaştığı bölgede üçüncü dünya ülkelerini andıran manzaralar oluşuyor

Uygar bir kente bu manzara yakışmıyor
İzmir'in Buca ilçesinde ikinci el otomobil alım satımlarının merkezi konumundaki Otokent'in yakınındaki alana her pazar günü kurulan kaçak oto pazarı, bölgede kargaşaya yol açıyor. Civardaki cadde ve sokaklara gelişi güzel park edilen satılık araçlar trafik sıkışıklığına neden olurken, üçüncü dünya ülkelerini andıran manzaralar ortaya çıkıyor. Aynı bölgede tezgah açan seyyar yiyecek satıcıları da adeta bu kötü manzaranın tamamlayıcısı oluyor. Otobüs durakları bile, park edilen satılık araçlarla kapanırken, yol boyunca tezgah açan seyyar satıcılar ve kebapçılar nedeniyle görüntü kirliliği yaşanıyor. Açılan tezgahlar nedeniyle kaldırımlarda yürümek imkansız hale geliyor. Yol üzerine gelişigüzel açılan tezgahlarda oto aksesuarı ile şampuanı, süngerin yanı sıra yiyecek ve içecek olarak uykuluk, badem, su, çay, tatlı, pilav, ciğer, söğüş, döner, kokoreç, gözleme, börek ve köfte bulmak mümkün. Cadde ve sokaklar adeta açık bir restorana dönüşüyor. Açılan tezgahlara İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Buca Belediyesi zabıta ekiplerinin hiçbir müdahalede bulunmaması çevre esnafını ve vatandaşları çileden çıkarıyor. Pazar günleri araçlarla bölgeden geçmenin mümkün olmadığını anlatan Otokent Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Gültekin, İzmir Büyükşehir ve Buca Belediyesi'ni göreve çağırdı.

İTFAİYE GİREMEZ
Yaşanan trafik sıkışıklığından dolayı bölgeye acil durumda ambulans ve itfaiye araçlarının giremeyeceğini anlatan Gültekin, "Bırakın araçları, kebapçılar, seyyar satıcılar yüzünden vatandaşlar kaldırımda yürüyemiyor. Belediye bu bölgeyle hiç ilgilenmiyor. Aracını satmak isteyen yol kenarına park ediyor. Camına tabelayı asıp akşama kadar burada bekliyor. Oto pazarı ve Otokent varken caddeler ve sokaklar işgal edilmemeli" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN