Torbalı belediyesi çöpten kazanacak

Torbalı Belediyesi, ilçedeki çöpleri 8 ayrı havuza aktaran ve presleyip ekonomiye kazandıran ayrıştırma tesisi kurdu. Başkan Görmez, "Tesisimiz yakın zamanda büyük katkı sağlayacak" dedi

Torbalı belediyesi çöpten kazanacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Harmandalı'da çöpleri 23 yıldır vahşi şekilde depolayıp ekonomiye geri kazandıramıyor. İsveç gibi Avrupa ülkeleri çöp ithal ederken, İzmir'deki çöplük ise kokusu, kirliliği ve patlama riskiyle çevre sakinlerine yıllardır rahatsızlık veriyor. Öte yandan Torbalı Belediyesi ise ilçedeki çöpleri 8 ayrı havuza aktaran, presleyip ekonomiye kazandıran ayrıştırma tesisi kurarak başarılı bir projeye imza attı. Tarım ve sanayide kaydettiği gelişmelerle vergi ödemelerinde Türkiye'de ilk beşe girmeyi başaran İzmir'in Torbalı ilçesinde çöpleri 8 ayrı alana aktaran, presleyip ekonomiye kazandıran ayrıştırma tesisi kuruldu.

YÖNETMELİK YAYINLANDI

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, ilçede 600'ün üzerinde büyük çaplı endüstri kuruluşunun üretim yaptığını, tarımla sanayiyi bir arada, büyütmeyi amaçladıklarını belirterek şunları söyledi; "Çevre her bakımdan önceliğimizdir. Bu amaçla Toplama Ayırma Merkezi kurduk. Kâğıt, karton, plastik, cam, metal, tekstil, ahşap gibi atıkları önce ayrıştırıyor, sonra preslenmiş balyalar halinde geri dönüşüm tesislerine gönderiyoruz. Belediye olarak bu işten şimdilik para kazanamıyoruz. Ancak yakın gelecekte bu tesisin önemli oranda bir katma değer oluşturacağına inanıyoruz" dedi. Başkan Görmez, belediyenin çevre mühendislerince yakında konutların ziyaret edileceğini, vatandaşlara farklı renklerde poşetler dağıtılacağını, bütün atıkların ayrı-ayrı konulmasını isteyeceklerini de belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Atık Yönetim Yönetmeliği yayınlandı. Burada her vatandaşa ayrı bir sorumluluk düşüyor. Cam, metal ve kâğıt gibi geri dönüşümü mümkün olan atıkların evsel atıklarla aynı ambalaja konulmaması gerekiyor. Ülke ekonomisi burada zarara uğruyor. Çöp bir ekonomik bir değer olmaktan çıkıp belediyelerin bir numaralı sorunu ve uğraşı haline geliyor. Torbalı'da günlük çıkan 30 ton ambalaj atığı dolayındaki çöp aslında önemli bir ekonomik değerdir. Hemşerilerimizden sokaklara yerleştirdiğimiz mavi renkli atık konteynırlarına sahip çıkmalarını istiyoruz" şeklinde konuştu. Torbalı Belediyesince kurulan tesiste ilk etapta tek vardiyada günde 10 ton ambalaj atığı ayrıştıracak. Tesislerde kâğıt, karton, cam (renkli ve renksiz cam), metal, pet şişeler, plastik (PE, PVC, PP), poşet, tetrapak türlerine göre ayrıştırılarak presleme yapılıyor.

BİZE ULAŞIN