Aliağa'ya bereket getirecek proje

Bakan Eroğlu'nun talimatıyla hayata geçirilecek Aliağa Kalabak Göleti ve Sulaması projesi ile bölgenin topraklarına bereket gelecek. Projenin inşaat ihalesi için hazırlıklara başlandı

Aliağa'ya bereket getirecek proje
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir'de hayata geçirilecek Aliağa Kalabak Göleti ve Sulaması ile bölgenin topraklarına bereket gelecek. Ayrıca, proje ile Bakanlık tarafından Aliağa'da kırsal kalkınmaya destek verilecek.

38 METRE YÜKSEKLİĞİNDE
Orman ve Su İşleri Bakanı, İzmir Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Aliağa ziyareti sırasında vatandaşların talebi üzerine İzmir Aliağa Kalabak Göleti ve Sulaması Projesi'nin ek yatırım programına alınması maksadıyla talimat verdi. Bu kapsamda, ek yatırım programına alınan projenin inşaat ihalesi hazırlıklarına başlandı. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek gölet talvegten 38 metre yüksekliğinde olacak. Projenin tamamlanması ile Aliağa'da 970 dekar mümbit toprak sulamaya açılacak. Sulama şebekesinin tamamı borulu sistem ile teşkil edilerek modern bir şekilde yağmurlama ve damla sulaması yapılacak. Ayrıca, kırsal kesimde ekonomik getirisi yüksek bitki desenleri ile dekar başına yıllık 1039 TL gelir artışı, toplamda ise 875 bin lira yıllık net gelir artışı sağlanacak. Böylece kırsal kesim ekonomik yönden refaha kavuşacak ve kente göçte önlenmiş olacak.
BİZE ULAŞIN