İzmir'e verdiğimiz sözleri tutacağız

İzmir'e verdiğimiz sözleri tutacağız

Fetrek Çayı ıslah çalışmalarını inceleyen Bakan Eroğlu, seçimden sonra çalışmaların durduğu yönündeki iddiaların gerçekle bağdaşmadığını, ne söz verdilerse yerine getireceklerini söyledi

  • Egeli Sabah
  • Cumartesi 05.07.2015
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sözlerinin eri olduklarını, İzmir'e sözünü verdikleri hizmetleri mutlaka yapacaklarını bildirdi. Eroğlu, AK Parti İl Başkanı Bülent Delican, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez'in de içinde yer aldığı heyetle Torbalı İlçesi'nde DSİ 2'nci Bölge Müdürlüğü'nün Fetrek Çayı ıslah çalışmalarını inceledi. Toplamda 22 kilometre uzunluktaki alanda çalışma yürütüldüğünü dile getiren Eroğlu "Ayrıca bir göletimiz de olacak. Örnek bir dere olsun istiyoruz. Bir kılavuz kanal ve etrafında da taşkınlara karşı bir alan yapılacak. Burası çok büyük bir proje, şimdiye kadar yapılamamasının nedeni de bu. Toplam 44 iş makinesi ve mühendisler, elemanlarla çalışmalar yürütülüyor. Burayı tamamladıktan sonra da işletmesini de belediyeye vereceğiz. Çok güzel bir alan olacak, muhteşem bir göletin etrafında İzmir'in en güzel mesire yerini yapacağız. İzmir'e ne söz verdiysek bunu tamamlamak bizim boynumuzun borcu. Bazı kişiler, seçimlerden sonra çalışmaların durduğunu ileri sürmüş, böyle bir şey olamaz. Sözümüzün eriyiz" dedi. Eroğlu, ayrıca bir takım gölet sözü verdiklerini hatırlatarak "Seferihisar ve Aliağa'da onları da yapacağız. Gölet ve etrafındaki mesirelik alanın maliyetinin 100 milyon lira civarında olmasını bekliyoruz" diye konuştu. Hükümet kurma çalışmaları hakkında gazetecilerin soruların yanıtlayan Eroğlu, uzlaşmacı tutumlarını sürdüreceklerini belirterek, şöyle devam etti: ""AK Parti-MHP koalisyonu da AK Parti-CHP koalisyonu da olabilir. Bunlara görüşmeler yapıldıktan sonra karar verilecek. Bu konuda uzlaşmacı bir yaklaşım istiyoruz, dayatmalara razı gelemeyiz, çünkü en büyük oranda oy alan bir partiyiz.

YÜZDE 41 BÜYÜK ORAN
Bu oranı Avrupa'da falan yakalamak mümkün değil. Biz tabi yüzde 48- 50'lere alıştığımız için yüzde 41 sanki bizim için düşük bir oran gibi gözüküyor, ama büyük bir orandır. Herkes aldığı oy oranını dikkate alarak uzlaşmacı bir tutum içine girerse koalisyon kurmak mümkün olur. Ama dayatma içinde, 'Bir takım şartlar koyacağız', 'Kırmızı çizgilerimiz var' derlerse yapılacak hareket belli. Milleti hakem olarak kabul edip tekrar seçime gitmekten başka çare yok."
BİZE ULAŞIN