Hak ettiği değeri buldu

Hak ettiği değeri buldu

Efes'in "Dünya Miras Listesi"ne alınması, iyi bir ekip çalışmasıyla yürütülen süreç sonunda başarıldı. Bonn'daki komite toplantısından gelen müjdeli haber Selçuk'ta büyük sevinç yarattı

Almanya'nın Bonn kentinde yapılan Dünya Miras Komitesi toplantısında Efes'in UNESCO Dünya Kalıcı Mirası Listesi'ne girmesi, "Efes hak ettiğini aldı" diye yorumlanırken, başarının uzun bir süreç içinde yürütülen iyi bir ekip çalışmasıyla kazanıldığı ifade edildi. Bonn'daki toplantıda ekibi yalnız bırakmayan İzmir Valisi Mustafa Toprak, Efes'in bugüne kadar listeye alınmamasının eksiklik olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: Bir taraftan Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve tüm ekibi, UNESCO nezdindeki Büyükelçimiz Hüseyin Avni Botsalı, diğer taraftan Valiliğimiz, İl Kültür Turizm Müdürlüğümüz, Selçuk Belediye Başkanımız, alan yönetimi başkanımız ve tüm teknik komite, kazı başkanı dahil olmak üzere herkes ciddi katkı sağladı. İyi bir dosya hazırlandı. 2001 yılında Helsinki'de geri çevrilen Efes'in dosyası bu defa herkesin ortak kabulüyle üstün evrensel değer olarak alkışlanıp, her yönden takdir edilerek dünya miras listesine girdi. Hepimiz için gurur verici bir gelişme oldu." Efes'in listeye girmesinde önemli pay sahibi olan İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, "2 yıldır yerel yönetim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yoğun bir çalışması oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Oylama dahi olmadı, ittifakla kabul edildi. Bu biraz Efes'in ayrıcalığından dolayı böyle oldu" dedi.

ÖNEMLİ AVANTAJ
UNESCO'ya ilk başvurunun 1994 yılında yapıldığını hatırlatan Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı ise şu bilgileri verdi: "Dosyalarının hazırlanması biraz geç sürdü ve 2001 yılında reddedildi. Dün yeniden oylama yapıldı. Reddedilen dosya nasıl bu hale geldi diye şaşırdılar. Efes, UNESCO nezdinde hak ettiği değeri bulmuş oldu. Bunun getireceği avantajları çok iyi bir şekilde kullanarak ziyaretçi sayılarını artırmak için elimizden geleni yapacağız. Gelinen nokta çok önemli. Bunu iyi değerlendirip, gelecek kuşaklara Efes'i teslim etmeliyiz. Efes ve çevresindeki destinasyon alanlarının yeniden yapılandırılarak ziyaretçi kapıları güzergahları ile birlikte ulaşım unsurlarını da içine alarak yeniden şekillendirilmeli. Buda daha ziyaretçi sayısının artmasına neden olacaktır. Ayrıca gelen ziyaretçilerin Selçuk'ta konaklamalarını sağlamalıyız. İzmir, kent olarak çok büyük bir avantaj elde etmiştir. Kuzeyde Bergama, güneyde ise Efes ile İzmir'in turizmdeki önem artmıştır. Dünyada Unesco tarafından 2 tane onaylanmış ören yeri olan başka bir kent yok." Bonn'daki Efes heyetinde İzmir heyetinde Vali Toprak'ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi'ni temsilen Başkanvekili Sırrı Aydoğan yer aldı.

BİZE ULAŞIN