Balıkesir'e süper tesis

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Balıkesir'in Gönen ilçesindeki Yenilenebilir Enerji A.Ş. Biyogaz ve Organiz Gübre Üretim Tesisi'nin açılışını törenle gerçekleştirdi

Balıkesir'e süper tesis
Balıkesir'in Gönen ilçesin'de Altaca Grubu tarafından yüzde 100 yerli teknolojiyle inşa edilen Türkiye'nin en büyük entegre biyogaz ve organik gübre üretim tesisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla yapıldı. Açılışa Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Milletvekilleri Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı, Ahmet Akın ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve çok sayıda davetli katıldı.

ÇEVREYE UYUMLU
Açılış konuşması yapan Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alper Önoğlu, "Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi, 2015 sonu itibariyle diğer etapları tamamlandığında atıklardan biyogaz ve elektrik organik sıvı - katı gübre, hümik asit ve sentetik petrol üreten, dünyanın ilk entegre tesisi olacak. Yüzde 100 Türk teknolojisiyle çalışan tesisimizde yılda 20 bin ton organik gübre üretilebiliyor ve sırada sentetik petrol var. Bu teknolojinin patenti bizde ve 20 milyon dolarlık harcama yapıldı. Toplam yatırım tutarı 25 milyon dolara ulaşıyor. Yatırım konusu tesisler, 50 bin metrekarelik bir alana kuruldu" dedi. Bakan Yıldız, yaptığı konuşmada, "Çevreye rağmen değil, çevreyle beraber proje geliştiriyor olmalıyız. Hoyratça yapılan çalışmalara karşıyız. Buradaki tesis, çevreyle uyumlu ve sektöre katkı yapan önemli bir proje. Burası çok önemli bir bölge. Balıkesir'de 10 yıl kalmış birisi olarak bana çok büyük bir heyecan verdi. Bu tesis, 3.6 megavatlık bir tesis. Bu tesisin çevreye yaptığı katkı ve kapasitesi, 8 bin saatin üzerindeki bir çalışmayla enerji elde ediliyor. 250 barlık bir basınçla sentetik petrol yakıtı elde ediliyor. Bu çok nadir ve önemli bir sistemdir. Bu yatırımı son derece önemsiyorum. Türkiye, atıkları itibariyle geri dönüşüm oranları çok az olan ülkelerden bir tanesi. Böyle bir kültürümüzü geliştirip yaygınlaştırmamız lazım" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise, "Enerjide dışa bağımlıyız ve yüzde 60'a yakınını ihraç ediyoruz. Bu yatırım bu nedenle çok önemlidir. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu. Ardından konuşan Vali Yaman, "Yenilenebilir enerjiden faydalanmak çok önemledir. Yıllık gübre potansiyelimiz 7 milyon ton. Düşünün ki kaç tane fabrika yapılması gerekiyor. Burada üretimi yapılacak olan yatırımı tebrik ediyorum. Sayın Bakanımıza ve yetkililere teşekkür ediyorum" dedi. Şirket yetkilileri, günün anısına Bakan Yıldız'a plaket takdim etti. Ardından, protokol mensupları tesisin açılış kurdelesini kesti.
BİZE ULAŞIN