Yılan korkusu

Buca Yaylacık Mahallesi'nde kabus yaşanıyor. İZSU'nun su deposu yakınında çok sayıda yılan ve fare bulunduğunu belirten vatandaşlar, çocuklarını parka göndermeye korktuklarını belirtiyor

Yılan korkusu
İzmir'in Buca ilçesindeki Yaylacık Mahallesi'nin sakinleri her an yılanla karşı karşıya gelme korkusuyla yaşıyor. İZSU'ya ait su deposu ile yanındaki büyük arazide yılan ve farelerin bulunduğunu anlatan vatandaşlar, bölgede acilen bir temizlik ve bakım çalışması yapılmasını istiyor. Arsanın yanındaki parka çocukların gittiğini dile getiren vatandaşlar, "Çocuklarımızın yılanlar tarafından ısırılmasından korkuyoruz" diyerek korkularını dile getirdi. Söz konusu araziden mahalleye gelen yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki yılanı sopa ile öldüren vatandaşlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Buca Belediyesi'nden bu konuda yardım bekliyor. Tekstil işçisi 43 yaşındaki Lokman Aydın yılan ve farelerin evlerine girmesinden çok korktuklarını belirterek, "Kendimizi geçtik çocuklarımıza bir şey olacak diye endişe ediyoruz. Özellikle son birkaç aydır daha fazla yılan ve fare görmeye başladık. Geçenlerde buradan çıkan bir yılan kediyi yuttu. O kadar büyük yılanlar var. Koca koca fareler etrafta geziyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Hem su deposundan hem de araziden çıkan yılanlar ve fareler bizi çok korkutuyor. Bu arsadaki otların temizlenmesi gerekiyor" dedi. Kuaför Yusuf Demirdöğen (42) de bir süre önce dükkanına fare girdiğini anlatarak, "Kent merkezinde değil de adeta dağ başında yaşıyoruz. Yılanlar ve fareler ile iç içeyiz. Su deposu ve arsa bakıma alınırsa, temizlenirse ne fare ne de yılan kalır. Belediye ekiplerinin buraları ilaçlanması gerekiyor. Bu arazide zaman zaman ot yangını da çıkıyor. Evlere sıçrayacak diye korkuyoruz. Bu boş arsa pazaryeri ya da park yapılabilir. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina yerel seçimler öncesinde burayı park yapacağım diye bize söz vermişti ancak şimdiye kadar sözünü yerine getirmedi" diye konuştu.

İLGİLENEN OLMADI
36 yaşındaki iki çocuk annesi Beyza Sağlam 7 senedir bu mahallede yaşadığını anlatarak, "Ne bu arsaya ne de bu su deposuna bir kere olsun bakım ve ilaçlama yapıldı. Böyle olunca yılanlar ve fareler ortaya çıktı. diye konuştu. 62 yaşındaki emekli Can Kaner Çelik, "1.5 ay önce Buca Belediyesi'ne gidip orada telefon numaramı verip şikayetimi bildirdim. 'Gereğini yapacağız' dediler. Ne arayan var ne soran. Bu kadar ilgisizlik olmaz. Komşum da aynı şekilde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni aramıştı. Oradan da dönüş olmadı. Bizi kaderimizle baş başa bıraktılar. Birini yılan ısırınca mı önlem alacaklar" dedi.
BİZE ULAŞIN