Hem stat yapmıyor hem de engelliyor

Karşıyaka ve Göztepe statlarına engel olan Kocaoğlu'na tepkiler artıyor. İki kulüp başkanı sorunların çözülmesini istedi. Siyasiler ise Kocaoğlu'nu "Hem stat yapmıyor hem de yaptırmıyor" diye eleştirdi

Hem stat yapmıyor hem de engelliyor
Göztepe Spor Kulübü için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Gürsel Aksel'e yapılacak 21 bin kişilik stadyuma onay vermeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na tepkiler büyüyor. İzmir'in ezeli rakiplerinin "Geleceğimiz" dedikleri stadyumlara önce Karşıyaka Belediyesi, daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi engel oluyor. Tüm Türkiye'nin imrenerek baktığı Konya Büyükşehir Stadı, Bursa Büyükşehir Stadı (Timsah Arena), Kayseri Kadir Has Şehir Stadı, Osmanlı Stadı'nı Trabzon Akyazı Stadı ve daha nicelerini büyükşehir belediyeleri, Akhisar Stadı ve Buca Arena ise ilçe belediyelerinin kaynakları tarafından yapıldı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Büyükşehir'in her platformda borcunun sıfır olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, hem hükümetin stat projelerine karşı gelmesi, hem belediyenin kendi kaynaklarını kullanarak neden stat yapmadığı kafalarda soru işareti bıraktı. Ezeli rakipler Göztepe ve Karşıyaka spor kulüplerinin başkanları Mehmet Sepil ve Ali Erten konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Siyasiler ise Kocaoğlu'nu "Hem yapmıyor, hem de yaptırmıyor" diye eleştirdi.

"İŞ BİRLİĞİ ŞART"
Eski İzmir Gücü Spor Vakfı (İZVAK) Başkanı ve eski AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi, Başkan Kocaoğlu'nun Göztepe Stadı'nı onaylamamasına ateş püskürdü. Konya, Bursa, Trabzon, Kayseri gibi şehirlere büyükşehir belediyelerinin bütçeleri ile göz kamaştıran şehir statlarının yapıldığını belirten Yemişçi, "İnsan İzmirli olarak bu tabloyu görünce üzülüyor. Kentte doğru dürüst maç yapacak stat kalmadı. İZVAK Başkanı olduğum dönemde kulüp başkanları ile Gençlik ve Spor Bakanı'na gitmiştik. Bu zirveden kentin iki yakasına iki stat Alsancak ve Atatürk Stadı'nın yenilenme kararı çıkmıştı. Bunlar yapılsa kentin stat sorunu çözülecekti. Aradan 3 yıl geçti değişen bir şey yok. Başkan Kocaoğlu şimdi yapılacak statlara engel olmaya çalışıyor. İzmir Büyükşehir, Konya'dan, Bursa'dan, Kayseri'den daha mı fakir. 15 senedir, kentin içinde stat yapmaya 'yer yok' deniyor. Bu kadar senede imar planlarında stadyumlara ve spor alanlarına yer ayrılabilirdi. Sayın Kocaoğlu, İzban'da nasıl hükümet ile işbirliği yaptıysa Gençlik ve Spor Bakanlığı ile de aynı iş birliğini yapmalıdır" dedi.

"HALK HESAP SORSUN"
Buca Arena'yı ve çevresini, belediye başkanlığı döneminde belediyenin kendi kaynakları ile 14 milyon 500 bin liraya mal eden eski Buca Belediye Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Cemil Şeboy, "Bunlar hem yaptırmazlar hem de kendileri yapmazlar. İzmir'e devletin yatırım yapmadığını söylüyorlar. Stattan örnek verdim. Devlet Karşıyaka'ya Göztepe'ye stat yapmak istiyor. Ama Büyükşehir mani oluyor. Şu ana kadar zaten Büyükşehir Belediyesi veya Konak Belediyesi bilhassa, Altınordu, Altay, Göztepe üçü de Konak'taydı. Ama bir tane stadyum yapmadılar, yapamadılar. Tek stat problemi olmayan kulüp Bucaspor. Mantalite bu hem yapmazlar hem yaptırmazlar. Ama maalesef İzmir halkı bu mantaliteye prim veriyor. Halk hesap sorsun" dedi. Başkan Kocaoğlu'na yüklenen Şeboy, "Hükümet yapmıyor diyorsun o zaman çıkar aslan gibi sen yaparsın. Ne olacak, aşağı yukarı 1 aylık para ile bu stat yapılır. Ne olacak Büyükşehir için 60-70 trilyon lira para. Çobanın gönlü varsa tekeden süt çıkartır. Önemli olan istemek, isteseydi bunları yapardı. Ama demek ki başkanın etrafındaki insanlar yatırım yapan, proje üreten insanlar değil. Yoksa stat yapmak belediye başkanının aklına gelmeyebilir. Bu kişilerin söylemesi lazım. Takımlar diyor ya bu kadar taraftarımız var diye şimdi göstersinler işte" diye konuştu.

TARAFTAR EVSİZ KALDI

Milyonlarca lira yatırım yaparak sezona Süper Lig parolası ile başlayan Göztepe'nin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kapasitesi 21 bine çıkartılan stadyum projesinin Başkan Kocaoğlu'nun imzasına takılması üzerine Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil, Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulundu. "42 bin taraftarımız evsiz diyen" Başkan Sepil, "2015-2016 sezonu için sahaya çıkacak takımımızın maçlarını oynayacağı stadının henüz belli olmaması bizleri gerçekten üzüyor. Geçtiğimiz sezon bir iç saha maçını oynamak için 600 km. yol kat ederek Sakarya'da maç oynamıştık. Takımımıza aynı günleri yaşatmak istemiyoruz. İlk etapta en kısa sürede yeni sezon maçlarını İzmir veya en yakın çevresinde oynayacağımız stadın hazır olmasını bekliyor, önümüzdeki 2-3 aylık süreçte de değerli camiamız ile birlikte yeni stadımızın temelini atmak hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz" diye konuştu.

"GÜNAYDIN GÖZTEPE"
Karşıyaka Yalı Stadı'nın yerine yapılan yeni stadyum için 3 yıldır çalıştıklarını belirterek Göztepe'nin de kendileri gibi belediye engeline takılan stat projeleri için konuşan KSK Başkanı Ali Erten, "Öncelikle Göztepe'ye günaydın. Göztepeli yöneticilere bir şey söylemek istemiyorum. Neden baskı yapıp projenin üzerine gitmiyorlar? Sebebini anlayabilmiş değilim. Bizim inşaatımız tahmin ettiğimiz sürede başlarsa önümüzdeki sezonun ikinci yarısına yetişir. Bu sezon, Göztepe ve Altınordu ile tek stadı paylaşmak için çalışacağız. Kış ayları gelince Atatürk Stadı'nda bir haftada 2 takım nasıl maç yapacak bilmiyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN