Sistem krizi görme engellileri de vurdu

İzmir'de görme engelliler, şehri tanımayan ve okuma yazma bilmeyenler için otobüslerde uygulanan "sesli uyarı sistemi" 1 Haziran'da devre dışı kaldı. Bu durum görme engellileri zor durumda bıraktı

Sistem krizi görme engellileri de vurdu
Engelsiz İzmir sloganıyla yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, ulaşımda bir türlü çözüme kavuşturulamayan akıllı sistem krizi, görme engelli vatandaşları da vurdu. Sesli uyarı sisteminin çalışmaması sebebiyle otobüse binen görme engelli vatandaşlar, bir yerden bir yere gitmekte güçlük çekiyor. Otobüslerde anons yapılmaması nedeniyle hangi durağa geldiklerin bilmeyen görme engelliler, otobüs şoföründen ya da diğer yolculardan yardım istemek zorunda kalıyor. Yolcular ya da şoförler uyarmayı unutunca görme engelliler inecekleri durakları kaçırıyorlar. Egeli Sabah'a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi Başkanı Salih Arıkan, sistemin bir an önce devreye girmesini gerektiğini söyleyerek, yetkilileri göreve çağırdı.

IZDIRAP ÇEKTİRİYOR
İzmir'de toplu ulaşımdaki krizi çözemeyince 1 Haziran'dan itibaren başladı. Yeni firmanın ihaleyi kazanmasının ardından geçiş sürecinde gerekli önlemi alamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ücretsiz geçişler ve kağıt bilet uygulaması nedeniyle milyonlarca lira kamu zararına yol açtı. Sistemdeki kriz nedeniyle kentin 110 noktasında oluşturulan "akıllı durak" sistemi ile ESHOT Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde (www.eshot.gov.tr) yer alan yolcu bilgilendirme bölümü de çalışmıyor. Otobüslerde görme engelliler, şehre yeni gelenler ve okuma yazma bilmeyenler için hayata geçirilen sesli uyarı sisteminin de 1 Haziran'dan beri devre dışı kaldığı ortaya çıktı. Engelsiz İzmir sloganıyla yola çıkan ve engelsiz yaşamın öncüsü olmaya çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sesli sistemin arızalı olmasından dolayı otobüslerle kent içi ulaşımda görme engellilere adeta ızdırap çektiriyor. Görme engelli vatandaşlar için büyük sıkıntı yaradan bu sorun ile ilgili konuşan Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi Başkanı Salih Arıkan, "Otobüslerde sesli uyarı sistemi yaklaşık 2 aydır çalışmıyor. Bu sistem şehre yeni gelenler, okuma yazma bilmeyenler ve bizim gibi görme engeliler için çok güzel bir sistemdi. Şimdi otobüsle bir yere giderken zorluk çekiyoruz. Yardım istediğimiz kişiler bizden önce inebiliyor, ya da şoför yolcuyla uğraşırken bizi unutabiliyor. Bu nedenle ineceğimiz durağı kaçırabiliyoruz. Bu sistemin bir an önce devreye girmesini istiyoruz" diye konuştu.

KARTEK'TEN SUÇ DUYURUSU
Geçtiğimiz Ocak ayında İzmir'de ESHOT'un elektronik ücret toplama ihalesini kazanan Kartek, eski yüklenici ve teknik çalışanları hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Eski yüklenicinin ihalenin sonucuna engel olmaya çalıştığını iddia eden Kartek'ten yapılan açıklamada suç duyusunun "Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir kamu faaliyetine engel olmak; bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak girmek ve orada kalmaya devam etmek; bilişim sistemindeki verileri bozmak, yok etmek, değiştirmek veya erişilmez kılmak, sisteme veri yerleştirmek, var olan verileri başka bir yere göndermek" gibi gerekçelerle yapıldığı belirtildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na eski yüklenici ve yetkilileri hakkında suç duyurunda bulunduklarını belirten Avukat Cem Çağdaş Başbay, "Daha önce uzmanların yaptığı tespitlerin yanı sıra, gelinen aşamada sistem bileşenlerinin sabote edildiği de yargı mercilerine sunulan bilirkişi raporları ile ortaya konulmuştur. Kamu mağduriyetini doğuran, sistemin işletilmesini engelleyen ve İzmir halkını mağdur edenlerin yargı önünde hesap verebilmeleri adına eski yüklenici yetkilileri, teknik çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunduk ve kamu davası açılmasını talep ettik" dedi.
BİZE ULAŞIN