Kemeraltı esnafı ceza yerine çözüm istiyor

Kemeraltı Çarşısı'ndaki esnaf, ürünlerini korumak için iki iş yeri arasına branda çekiyor. Büyükşehir yetkililerinin çözüm yerine mevzuata uygun olmadığı için ceza yazması, esnafı zor durumda bırakıyor

Kemeraltı esnafı ceza yerine çözüm istiyor
İzmir'de yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda yasak olmasına rağmen esnaf, bu yıl da artan hava sıcaklıklarından ürünlerini korumak için işyerleri arasına bez ve branda gerdi. Olası bir yangında faciaya davetiye çıkartacak olan güneşlikler için Büyükşehir Belediyesi çözüm yerine esnafı uyarıp ceza kesmeyi tercih ederken, arada kalan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, "Çözüm Başkan Aziz Kocaoğlu'nun iki dudağı arasında" dedi.

"BİZİ OYALIYORLAR"
Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda artan hava sıcaklıkları ile birlikte, esnaf her yıl olduğu gibi bu yıl da ürünlerini korumak için iki işyeri arasında branda gererek soruna çözüm bulmaya çalıştı. Geçmiş dönemlerde Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda bazı işyerlerinde çıkan yangınlarda alevlerin kısa sürede büyümesinde etkili olan bez parçalarının yarattığı tehlike şimdiler de unutuldu. Sorunun çözümü noktasında Büyükşehir Belediyesi ise her yıl olduğu gibi bu yıl da hem görüntü estetiğini bozduğu, hem de mevzuata uygun olmadığı gerekçesi ile çözümü esnafı uyarıp, ceza kesme de buldu. 2007 yılından beri devam eden sorunun çözümünün Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun iki dudağının arasında olduğuna dikkat çeken Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, geçen yıl yanmaz brandalarla ilgili araştırma yapıp kurumsal firmalara başvuru yaptıklarını ancak Büyükşehir Belediyesi'nin şu ana kadar olumlu bir adım atmadığını söyledi. Kemeraltı esnafının sorunlarının çözümü noktasında yapılan hiçbir çalışma olmadığını da işaret eden Kaya, "Esnaf kendi ürünlerini korumak için mecburiyetten gelişi güzel branda seriyor. Büyükşehir Belediyesi de bu sefer gelip cezai müeyyide uyguluyor ya da tenteleri kaldırmaya kalkıyor. Biz de dernek olarak çözüm için Büyükşehir Belediyesi'ne gidiyoruz ancak muhatap bulamıyoruz. Kemeraltı'nın sorunu yöneticilerin dudakları arasında gidip geliyor. Bizim müracaatlarımız ve taleplerimiz var ama ne Allah'ın hikmetiyse oyalanıyoruz" şeklinde konuştu.

"MÜŞTERİLERİMİZ KAÇIYOR"
Kemeraltı esnafı ise, "Tente veya güneşlik germezsek hem müşterimiz kaçıyor, hem de ürünlerimiz güneşten zarar görüyor. Esnafa kaldırın demek kolay ama bizi düşünen, bize çözüm üreten yok. Ceza kesmekle bu sorunlar aşılmaz" dedi.
BİZE ULAŞIN