İnsansız deniz aracı

İzmirli hekim Altan Koltan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yaptığı insansız deniz araçları, boğazın dar bölgelerindeki çöpleri topluyor

İnsansız deniz aracı
HOBİ OLARAK BAŞLADI

İzmir'de yaşayan hekim Altan Koltan (47), balıkçılık ve modelcilik hobisini birleştirip arkadaşlarının da yardımıyla insansız deniz aracı yaptı. Uzaktan kumandayla kontrol ettiği deniz aracıyla 'Sırtı' adı verilen yöntemi kullanarak 4 saat boyunca balık avlayan Dr. Koltan, aracı geliştirip bir de atölye kurdu. Ergonomi Arge Merkezi'ni de açan Koltan, projelerine burada hayat verdi. Karşılaştığı eksiklikleri gideren Koltan, üretimini yaptığı araçlarla denizcilik fuarlarına katıldı ve yoğun ilgi gördü.

3 YILLIK EMEĞİN SONUCU


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine farklı bir projeyi hayata geçiren Dr. Koltan, "3 yıldır insansız deniz aracı imalatıyla ilgili çalışıyoruz. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bir proje yürütüyoruz. Bu proje, deniz yüzeyinde biriken çöplerin insansız deniz araçlarıyla toplanmasına yönelik. Uzun ve yorucu bir proje oldu ama nihayetinde bitti, kendilerine teslimini yaptık. Zorlayıcı da olsa dünyada eşi benzeri olmayan bir ürünü yapmak çok hoşumuza gitti" dedi.

DÜNYADA BENZERİ YOK


Koltan"ıstakoz" adını verdikleri çöp toplayan insansız deniz araçlarının, büyük teknelerin arasından gidebildiğini, İstanbul Boğazı'nda bağlı teknelerin de aralarına hiç zarar vermeden girebildiğini anlattı. Altan Koltan, kıyıdaki çöplerin toplanması için de 'Caretta' adını verdikleri güneş enerjisiyle çalışan ikinci bir araç geliştirdiklerini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN