9 Eylül'e buruk tören

İzmir'in kurtuluşunun 93. yıldönümü son günlerde artan terör olayları ve acı kayıpların gölgesinde buruk bir törenle kutlandı. Her yıl büyük coşkuyla takip edilen eğlence etkinleri de iptal edildi

9 Eylül'e buruk tören
İzmir'in kurtuluşunun 93. yıldönümü, yaşanan terör saldırıları ve 2 günde verilen 31 şehit nedeniyle protokol töreni ile buruk bir şekilde kutlandı. Her yıl İzmir'de coşkuyla kutlanan 9 Eylül'de bu yıl kutlamalar iptal edildi. Törenlerin ilk adresi Cumhuriyet Meydanı oldu. Törene, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve çok sayıda meslek odası ile sivil toplum örgütü katıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu. Ardından protokol sırasına göre ilk olarak Bakan Eroğlu, anıta çelenk koydu. Ardından Vali Toprak, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep çelenk bıraktı ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören sona erdi.

BAYRAK GÖNDERE ÇEKİLDİ

9 Eylül törenlerinin ikinci adres ise Konak'ta bulunan Hükümet Konağı oldu. Her yıl olduğu gibi 1922 yılında Türk askerinin İzmir'e girişini temsil eden süvari birliği Hükümet Konağı'nın balkonuna çıkarak temsili olarak Türk Bayrağı'nı göndere çekti. Törenin ardından Bakan Eroğlu, Vali Toprak, Orgeneral Abdullah Recep ve Başka n Kocaoğlu, yürüyerek belediye sarayına geçti. Başbakan Ahmet Davutoğlu da Vali Mustafa Toprak'a tebrik telgrafı gönderdi. Doğu'dan gelen şehit haberleri nedeniyle Solo Türk, halk oyunları gösterisi Kıraç konseri ve fener alayı etkinlikleri ise kutlama programından çıkarıldı. Öte yandan Başkan Kocaoğlu, yayımladığı mesajda, 9 Eylül kurtuluş zaferini terör saldırıları nedeniyle istedikleri gibi yaşayamadıklarını dile getirerek, "İçimiz yanıyor, yüreğimiz kanıyor. Artık tek bir dileğimiz var. Ülkemizin içinde bulunduğu terör belasından bir an önce kurtulması, masum evlatların fedekar anne ve eşlerin, can yoldaşı kardeşlerin gösyaşı ve feryadın durması. Herhalde bizim için ikinci kurtuluş da o gün olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN