Yerli aşı çalışması bağışçıları bekliyor

Ege Üniversitesi bünyesinde ileri evre beyin tümörleri için başlatılan kanser aşısı çalışmaları sekteye uğradı. Yeterli kaynak veya bağış bulunduğunda çalışmalara yeniden başlanacak

Yerli aşı çalışması bağışçıları bekliyor
Ege Üniversitesi (EÜ) Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, ileri evre beyin tümörleri için başlatılan yeni kanser aşısı çalışmalarını yeterli kaynak veya bağış bulamadıkları için durdurmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Prof. Dr. Haydaroğlu, insan ömrünü 10 yıla kadar uzattığı bilinen immünoterapinin tedavide yeni umutlar vadettiğini söyledi. İmmünoterapiye örnek olarak "kanser aşılarını" gösteren Haydaroğlu, Ege Üniversitesi bünyesinde de ileri evre beyin tümörleri konusunda aşı çalışmaları başlattıklarını ifade etti. Beyin tümörlerinin en ölümcül tür olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Haydaroğlu, "Kanser aşılarıyla ilgili direnç mekanizmalarını araştırdık ve çok iyi sonuç vereceğini düşündüğümüz farklı yöntemler üzerinde çalışmalara başladık" dedi.

HEP ABD'YE BAKIYORUZ

Amaçlarını beyin tümörü vakalarında sağ kalım oranlarını yükseltmek, yaşam süresini uzatmak ve hastalara daha kaliteli yaşam sunmak olarak açıklayan Haydaroğlu, şöyle devam etti: "Kanser aşılarıyla ilgili başladığımız bir çalışma vardı. Destek bulamadığımız için sekteye uğradı. İleri evre beyin tümörlerine ilişkin çalışma kapsamında bir laboratuvar kurulması gerekli. İlk etapta 1 milyon liralık bütçeye ihtiyaç var. Yeterli kaynak veya bağış bulunması durumunda yeni kanser aşısı çalışmalara devam edeceğiz. Dünyada kansere birçok firma bağışlar yapıyor ama biz dışarıdan destek bulamıyoruz. Bizim ülkemizde devletin verdiği bir takım olanaklarla, üniversitelerin küçük bütçeleriyle sarf malzemeleri alıyoruz. Büyük çaplı araştırmalar yapamıyoruz. Başlattığımız çalışmaların devamını getiremiyoruz. Biz hep ABD'de, Avrupa'da ne yapılmış onlara bakıyoruz, onları tekrarlıyoruz. Kafamızdaki düşünceleri hayata geçiremiyoruz." Uluslararası sağlık örgütlerinin kanser hızındaki artışla ilgili uyarılarda bulunduğuna dikkati çeken Ayfer Haydaroğlu, ölüm nedenleri sıralamasında bugün 1. sırada bulunan "kalp hastalıklarının" 10 yıl içinde yerini "kansere" bırakacağını söyledi. Kemoterapi, radyoterapi, hormonoterapi uygulanan hastaların sağ kalım yüzdelerinin gittikçe yükseldiğine ancak kanser nedeniyle ölümlerin artışına mevcut tedavilerin yetişemediğini ifade eden Haydaroğlu, kanserin önüne geçebilecek çare olarak immünoterapiyi gördüklerini ve yeni aşı için destek beklediklerini de sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN