CHP'li ilçe başkanları seçim öncesi isyanda

Seçim öncesinde delege seçimleri ve kongrelerin ertelenmesine tepki gösteren CHP ilçe başkanları ekonomik sıkıntıdan da yakındı. Başkanlar ayrıca il yönetimini kendi başına karar almakla suçladı

CHP'li ilçe başkanları seçim öncesi isyanda
CHP İzmir İl Başkanlığı'nın düzenlediği ilçe başkanları toplantısında başkanlar isyan etti. Seçim öncesinde delege seçimleri ve kongrelerin ertelenmesine tepki gösteren ilçe başkanları ekonomik sıkıntıları gündeme getirdi. Başkanlar 'belediyede iş bulamıyoruz' itirafında bulundu. İl Başkanı Bedri Serter ise, "Ben ne yaptıysam genel merkezin bilgisi dahilinde oldu" dedi. 1 Kasım erken seçimleri öncesi CHP İl örgütü seçime yönelik toplantılara ağırlık verdi. CHP İzmir İl Başkanlığı'nın düzenlediği ilçe başkanları toplantısında ise parti içi sorunlar ve seçim öncesi maddi sorunlar gündeme getirildi. Seçim gündemli toplantıda bir çok ilçe başkanının öncelikli tepkisi delege seçimlerinin ertelenmesi kararının doğru olmadığı yönünde oldu. Çalışmaları yarım bırakmak yerine hiç başlamamanın daha doğru olacağını ifade eden başkanlar, sürecin parti içinde çatışmalara neden olduğunu anlattı. İlçe başkanlarının büyük çoğunluğunun belediye başkanları ile yaşadıkları sorunları paylaştıkları toplantıda Konak İlçe Başkanı Şakir Başak işsizlik çıkışı yaptı. Delege seçimleri ve kongre sürecinde eleştirildiğini söyleyen Başak'ın "Ben ilkesel siyaset yapma taraftarıyım. Bizim ilçe başkanları olarak güçlenmemiz için sahada çalışma yaparken elimizde çeşitli argümanların olması lazım. Bunların başında istihdam geliyor. Belediye başkanları bizim güçlenmemiz için işe adam almıyor. Ne yazık ki istihdam konusunda özel şirketler üzerinden çalışmalar yapmak zorunda kalıyorum. Delege seçimleri sürecinde İzmir'i yöneten yapıya karşı dik duruyorum. Bu yapıya karşı da sonuna kadar mücadele edeceğim. Siyaset İzmir'de kutuplaşmıştır" dediği iddia edildi.

"SONRADAN ÖĞRENİYORUZ"
İlçe başkanları toplantıda il yönetimini kendi başına karar almakla ve birkaç kişi ile sistemi götürmekle suçladı. Konak İlçe Başkanı Başak, "İl başkanlığında birkaç isim bir araya geliyor ve kararlar alıyor. Bunları bilmiyor ve sonradan öğreniyoruz. Bize gelen yazılarda 'il yönetim kurulu ortak kararı' deniliyor. Böyle bir şey yok" dedi. Bunun üzerine, İl Başkanı Serter, alınan tüm kararların genel merkez onayından geçtiğini ifade etti. İl Yöneticisi Duygu Oskal kararların yönetimin ortak kararı olmadığını belirtti.

"PRESTİJİMİZ YERLERDE"
Toplantıda ilçe başkanlarının bir kısmı ise belediyede partilileri işe aldıramamaktan yakındı. Karabağlar İlçe Başkanı Orhan Polat'ın, "Biz seçime hazırız ve sandık görevlileri açısından sorun yok ama gençlerimize iş bulamıyoruz. Sadece belediye başkanları ve ilçe başkanları bu gündem maddesi ile bir araya gelmelidir" dediği iddia edildi. Urla İlçe Başkanı Bahri Yalaz ise Büyükşehir Belediye ile parti örgütü arasında koordinasyon eksikliği olduğunu söyleyerek "Biz ne yazık ki birçok konuda eziliyoruz. Prestijimiz yerlerde. Urla'dan birçok kişi belediyede işe alındı ama bizim haberimiz yok" ifadelerini kullandığı konuşuldu. Uzak ilçe Ödemiş İlçe Başkanı Nazan Dönmez de "Delege seçimlerinin ertelenmesi partilileri küstürdü. Ayrıca seçim dönemine ilişkin bütçemiz yok. Zor durumdayız. Bir tane bile partili gencimizi, kadınımızı işe aldıramadım. Böyle giderse Ödemiş'te seçimde bayrak asacak genç bulamam" dediği iddia edildi.

BİZE ULAŞIN