Teröre karşı tek yürek

İzmir Ticaret Odası'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu kökenli meclis üyelerinin bir araya geldiği toplantıda, "Türk-Kürt çatışması" çıkarmak isteyenlere meydan verilmeyeceği dile getirildi

Teröre karşı tek yürek
Salı 16.09.2015
ABONE OL
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, doğulusu batılısı, kuzeylisi güneylisi tüm üyeleriyle tek yürek halinde teröre karşı duracaklarını bildirdi. İTO'nun doğu ve güneydoğu kökenli meclis üyeleri ile son aylarda terör olaylarının arttığı bölgeyi iyi bilen ve bu bölgeyle ticaret yapan meclis üyeleri, Demirtaş'ın başkanlığındaki toplantıda bir araya geldi. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantıda meclis üyeleri "Teröre ve ülkenin bölünmesine kesinlikle hayır" görüşünde birleşti. Üyeler, terör olaylarının bir an önce son bulması için, ayrıştıran değil birleştiren bir barış dili kullanılmasını istedi. Demirtaş, Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini belirterek, "Bu durumdan kimse memnun değil. Biz oda olarak neler yapabiliriz diye konuşmak için o bölgelerde bağlantısı, akrabası olan, mal alıp satan üyelerimizle bir araya geldik. Bu toplantıda bir kez daha gördük ki kökeni ister Türk ister Kürt olsun tüm üyelerimiz kendisini Türkiyeli olarak tanımlıyor ve teröre karşı tek vücut olarak duruyor" dedi. Terör yüzünden en başta doğu ve güneydoğudaki vatandaşların mağdur olduğunu ifade eden Demirtaş, "Halk eğitim, sağlık gibi hizmetlere ulaşmakta zorlanıyor, engelleniyor. Ticaret büyük ölçüde durmuş durumda. Oradaki tüccar mal getiremiyor, satsa parasını alamıyor. Güneydoğu'da yollar mayınlı. Ölen askerimizin, polisimizin günahı ne? Bu şehit haberlerinin acısına yüreğimiz dayanmıyor" diye konuştu.

SORUN HEPİMİZİN
"Sorun hepimizin sorunu" saptamasında bulunan Demirtaş, şöyle devam etti: "Doğuda huzur olmazsa, batıda da olmaz. Doğuda ekonomi durursa, batıda da durur, hepimiz bundan olumsuz etkileniriz. Türk-Kürt çatışması çıkarmak istiyorlar. Bunlara karşı tüm İTO üyeleri olarak karşı duracağız. Bu Kürt- Türk meselesi değil. Biz yıllardır İTO çatısı altındayız. Burada hiçbir zaman birbirimizin kökenine bakmadık, birbirimizle ticaret yapmaya, dostluk kurmaya devam ettik. Pek çok üyemizin nereli olduğunu bile bu toplantıya hazırlık yaparken öğrendik. Tüm üyelerimiz terörü bir an önce son bulmasını isterken, herkesin kışkırtıcı söylemleri bir yana bırakmasını, kardeşliği güçlendirmesini, barış ve huzuru getirecek bir dilin kullanılmasını istiyor. Üyelerimiz, terör örgütünün Kürtlere büyük zarar verdiğini ifade ederken Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü ve sınırlarının asla değiştirilemeyeceği konusunda son derece kararlılar ve bunu açıkça ortaya koyuyorlar." Demirtaş, tepkilerde ölçüsüz olunmaması gerektiğine de dikkat çekerek, "TerörüeElbette terörü lanetliyoruz ve teröre karşı tepki koymak hepimizin hakkı. Ama tepkiler de ölçülü, demokrasi ve hukuk içinde olmalı. Siyasi partilere, basın kuruluşlarına ve sivil vatandaşlarımıza yapılan saldırıları da hep birlikte kınıyoruz. İzmir'de Kürt kökenli hiçbir üyemizin ve vatandaşımızın tedirgin olmasını istemiyoruz. Biz bu kadar çok barış ve huzur isterken terör örgütü de silahla 40 yıldır verdiği mücadeleden bir sonuç alamadığını ve bundan sonra da alamayacağını görerek, terör faaliyetlerine son vermeli" dedi. Diğer yandan Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, yarın Ankara'da yapılacak "Teröre hayır, kardeşliğe evet" mitingine bir heyetle katılacaklarını bildirdi.