Borular çatlıyor sular boşa akıyor

Aliağa Şakran'da ömrünü doldurmuş asbestli su borularının sürekli çatlaması yüzünden oluşan su kaçaklarına halen çözüm üretilemedi. Vatandaş, boşu boşuna yüksek fatura ödemekten şikayetçi

Borular çatlıyor sular boşa akıyor
İzmir'in Aliağa ilçesi Şakran Mahallesi'nde 35 yıllık asbestli su borularında sürekli çatlaklar oluşmasından kaynaklı su israfına bir türlü çözüm bulunamadı. Şebeke suyunun geçtiği ana hatta meydana gelen çatlak nedeniyle 10 gündür suyun boşa aktığını ifade eden Şakranlılar İZSU'ya bildirilmesine rağmen boruların günlerce bakımı ve tamiri yapılmaması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösterdiler. Vatandaşlar, "35 yıllık asbestli su boruları patlıyor. Tonlarca su boşa akıyor. Bir arıza bildirimi yaptığımız zaman telefonda karşımıza çıkan görevliler '15-20 yerde su patlağı var ekiplerimiz yeterli değil. En az bir hafta beklemek zorunda kalacaksınız' diye cevap alıyoruz. Sular boşa akıyor bu patlaklar yüzünden. Arızalara ve patlaklara anında müdahale edilmesini istiyoruz. Boşa akan suyun faturasını neticede bizler ödüyoruz" dedi.

EVİN ÖNÜ AKARSU GİBİ

Son olarak Sayfiye Mahallesi 257 sokak girişinden geçen şebek suyu borusundaki çatlak nedeniyle 10 gündür sokak su ve çamur içinde... Bölgedeki evlerin bahçelerine çamur ve su doldu. Vatandaşlar kendi imkanlarıyla bahçelerine giren suyu toprak ve kürekle tahliye etmeye çalışıyor. İZSU ekipleri gelip onarım yapıyor ancak bir süre sonra yeniden çatlak meydana geldiği için borulardan su sızmaya devam ediyor.Telefonla İZSU 'yu yeniden arayan mahalle sakinleri karşılarına muhatap çıkmamasından şikayetçi. Sokak, bahçeler, balkonlar çamur içinde, çocuklar bahçe çamur olduğu için dışarı çıkamıyorlar. Hem suyun boşa akmaya devam ettiğini, hem de kapılarının önünün akarsuya döndüğünü anlatan mahalle sakinleri, "Bir yandan kuraklık var diyorlar, bir yandan da suyu boşa akıtıyorlar" diyerek adeta isyan ediyor. İçme suyunun 10 gündür boşa aktığını ve yetkililerin bir türlü ulaşamadıklarını ifade eden vatandaşlar "İZSU sesimizi duysun" diyor. Sayfiye Mahallesi 142 sokakta da borulardaki sızıntı yüzünden 3 ayrı yerden sular zeminden çıkarak yollara ve su kanalından sokaklara akmaya başladı. Rıza Tüzün isimli vatandaş, "İki gündür sular yer altından çıkıyor. Sokağımız su içinde. Defalarca İZSU'yu aradık. Ama cevap veren yok.. Biz kendimiz mi çözüm bulmalıyız bu duruma? Tonlarca su denize akıyor. Ortalık göle döndü, yerin altında belki de nehir oldu. Olan bizlere oluyor"dedi. Diğer taraftan, Yenişakran Mahallesi'ndeki su sorununun çözümü için yeni bir su kuyusu açılması işi doğrudan temin usulüyle ihale edildi. Yetkililer 180 metre derinliğe inileceğini, bu su kuyusu sayesinde Yenişakran'ın susuzluk sorunun biteceğini bildirdi.

BİZE ULAŞIN