Yıldırım liste

AK Parti İzmir'in listesinde birinci bölgede 7 Haziran'da üç dönem kuralına takılan Binali Yıldırım ilk sırada yer aldı. İkinci bölgede ise Nükhet Hotar birinci sıradan aday gösterildi

Yıldırım liste
AK Parti İzmir'de 1. bölge 1. sırada 7 Haziran'da üç dönem kuralına takılan Binali Yıldırım yer aldı. 7 Haziran'da birinci bölgede 8. sırada kalan Atilla Kaya, Yıldırım'ın arkasından 2. sırada yer aldı. Geçen seçimde 4. sırada yer alan Hüseyin Kocabıyık ise, 1 basamak yükseldi. Listede iki sürpriz daha yaşandı. Daha önce Karabağlar Belediye Başkan adayı olan Necip Kalkan 4., Cemal Bekle 5. sırada yer aldı. AK Parti'de büyük kongre sonrası yeni MKYK'ya adını Genel Başkan Yardımcısı olarak yazdıran Nükhet Hotar 7 Haziran'ın aksine bu kez 2. bölgeden aday gösterildi. İbrahim Turhan 2., yerini koruyan isimlerden Hamza Dağ 3., Kerem Ali Sürekli 4. sırada yer aldı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bu kez memleketi Afyonkarahisar'dan aday gösterildi.

"BENİM İÇİN ŞEREFTİR"
İzmir adaylığını değerlendiren Binali Yıldırım, "İzmir'i bir dönem milletvekili olarak mecliste temsil ettim. Her sokağına girdim, her kahvehanesinde çay içtim. Köyünü de bilirim, kent merkezini de. Tüm sorunlarına, dertlerine, vizyonuna, kapasitesine, potansiyeline hakimim. İzmir'de yaklaşık 1 milyon kişinin oyunu şeref madalyası gibi boynumda taşıyorum. Bu kentten yeniden milletvekili seçilmek benim için şereftir. İzmir bana heyecan veriyor. Seçimde teşkilatımızın en üst kademesinden sade üyesine, 1. sıra adayımızdan 13. sıra adayımıza bölge ve sıraya bakmadan birlik ve beraberlik içinde çalışacağız. Bizim derdimiz hizmet. Yapacaklarımızı görmek isteyen yaptıklarımıza baksın" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili adayları arasında 1. bölgede ilk 7 sıra, Binali Yıldırım, Atilla Kaya, Hüseyin Kocabıyık, Necip Kalkan, Cemal Bekle, Ayşe Engin ve Fevzi Bayram'dan oluştu. 2. bölgede ise Nükhet Hotar, İbrahim Turhan, Hamza Dağ, Kerem Ali Sürekli, Nesrin Ulema, Tansu Kaya ve Bilal Kırkpınar yer buldu. Manisa AK Parti listelerinde Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ birinci sıraya yükseldi. Özdağ'ın yerine üçüncü sıraya Uğur Aydemir kaydırıldı. En büyük sürpriz listeye giremeyen Hüseyin Tanrıverdi ile yaşandı. Listede ilk beşte sırasıyla Selçuk Özdağ, Recai Berber, Uğur Aydemir, Murat Baybatur, İsmail Bilen yer aldı.

İKİ İSİM LİSTE DIŞI
Denizli milletvekili adaylarında büyük sürpriz yaşandı. İlk sırada Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yer aldığı listede, 7 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Mehmet Yüksel ile Bilal Uçar, liste dışı kaldı. AK Parti kurucu üyesi ve eski bakanlardan Selma Aliye Kavaf'ın ablası Dr. Sema Ramazanoğlu, ikinci sırada milletvekili adayı gösterildi. AK Parti Denizli İl Başkanlığı'ndan istifa eden Şahit Tin ise üçüncü sırada yer buldu. Balıkesir'de ise Mahmut Poyrazlı ilk sırada yer aldı. 2. sırada Sema Kırcı yer bulurken Ali Aydınlıoğlu ise üçüncü sıradan aday gösterildi.

AK PARTİ, İZMİR'DE YERELDEN VURACAK
AK Parti İzmir'de CHP'yi yerel performansıyla vurmaya çalışacak. Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Bilal Doğan ile birinci ve ikinci bölge koordinatörleri Nazmi Yılmaz ve Adnan Yılmaz, 238 meclis üyesine "Sahada olacaksınız. Bu teşkilat sizi seçti, görevinize sahip çıkın. İzmir'in AK Parti'ye ihtiyacı var. Yerel yönetimler yetersiz. Birlik ve beraberlik mesajları ile kapıları çalın. Kentsel sorunları anlatın, yapılanmayanları vurgulayın. AK Parti'nin hizmet sevdasını anlatın. Bu seçimde size çok ihtiyacımız var. Kenarda durmak yok. Herkes elini taşın altına koyacak. Seçildiğiniz ilçenin demografik yapısını, ekonomik, sosyal, kültürel yapısını en iyi siz biliyorsunuz. Buna uygun seçim stratejisi ile propaganda yapın" dedi.

CHP ADAYLARI AYNI, MOTİVASYON DÜŞÜK
MHP ve AK Parti'nin İzmir listelerindeki değişime rağmen CHP 7 Haziran adaylarını korudu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yine İzmir 2. bölge 2. sıradan aday oldu. CHP'nin İzmir listelerinde 1 Kasım için revizyona gitmemesinin AK Parti ve MHP'deki değişim nedeniyle seçimde sıkıntı yaratabileceği tartışılırken CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter'in her iki bölgede 7'şer milletvekili hedefi koymasının da örgütte motivasyonu düşürdüğü ileri sürüldü. CHP'nin İzmir milletvekili aday listesinde 1. bölgeden ilk 7 sırasıyla şu isimlerden oluştu: Selin Sayek Böke, Musa Çam, Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Özcan Purçu, Ali Yiğit, Murat Bakan. 2. bölgeden ise Zeynep Altıok Akatlı, Kemal Kılıçdaroğlu, Zekeriya Temizel, Mustafa Balbay, Aytun Çıray, Atila Sertel, Kamil Okyay Sındır. CHP'nin Denizli milletvekili adayı listesinde 7 Haziran'a göre sadece bir isim değişti. İlk dört sırada Melike Basmacı, Kazım Arslan, Gülizar Biçer Karaca ve Adil Demir yer aldı. CHP'nin üç milletvekili çıkadığı Manisa'da, 1 Kasım erken seçim listesinde sürpriz yaşanmadı. İlk beş sırayı milletvekilleri Özgür Özel, Mazlum Nurlu ve Tur Yıldız Biçer ile Mustafa Başgülşen ve Sabri Temel korudu. Balıkesir CHP'de erken seçim listesine geçen seçimde de ilk üç sırasında bulunan ve milletvekili seçilen iş adamı Mehmet Tüm, iş adamı Ahmet Akın ve Avukat Namık Havutça'nın yeri değişmedi.

MHP İZMİR'DE KADIN YÜKSELİŞİ
İzmir'den 7 Haziran'da TBMM'ye 4 milletvekili gönderen MHP, iki bölgede de 3. sıradan aday gösterdiği kadınları bu kez 2. sıraya çekti. İzmir milletvekilleri Aslan Savaşan ve Murat Koç, 3. sıradan Meclis'e girme mücadelesi verecek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin danışmanı, sosyolog Sueda Neslihan Çelik ile yöneticilik, danışmanlık ve akademisyenlik yapan Senem Kılıç 2. sıraya yükseldi. Buna göre MHP İzmir milletvekili aday listesinde ilk üçte; 1. bölgede Oktay Vural, Senem Kılıç, Aslan Savaşan; 2. bölgede ise, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Sueda Neslihan Çelik, Murat Koç yer aldı.

MANİSA'DA LİSTE ŞOKU

MHP Manisa'da, 1 Kasım'daki seçim için milletvekili adayı 9 ismi belli olurken; geçen seçimde ikinci sıradan seçilen eski Baro Başkanı ve yeni transfer Zeynel Balkız'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi liste dışı kaldı. 7 Haziran seçimlerine katılan ancak yeni listede bulunmayan Yaşar Coşkun, Cem Çöllü ve Galip Karagözler'in bu seçimde aday olmadığı kaydedildi. MHP'nin 1 Kasım erken seçim için hazırladığı listede; birinci sırada mevcut milletvekili olan Erkan Akçay, 2. sırada Avukat Osman Oktay, 3. sırada Tıp Dr. Mehmet Memiş yer aldı. MHP, Manisa'da geçtiğimiz seçimde 2 tane vekil çıkarmıştı. MHP Denizli'de Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan ve Cafer Birtürk ilk iki sırada kendine yer bulurken; 3, 4, 5, 6 ve 7. sıralarda yeni isimler yer aldı. MHP Balıkesir'de ise birinci sıra milletvekili adayı İsmail Ok oldu. İkinci sırada ise Recep Çetin yer aldı.

BİZE ULAŞIN