Nerede 36 bin ton kum çakıl?

Karabağlar Belediyesi 36 bin tonluk kum çakıl benzeri malzeme ihalesi yaptı. Meclis üyesi Azad Fazla sordu: Mantıkla bağdaşmayan miktardaki bu malzemeler nerede kullanıldı?

Nerede 36 bin ton kum çakıl?
Karabağlar Belediyesi'nin bin 333 tırın taşıyabileceği 36 bin ton kum, çakıl, agrega benzeri malzemeyi 460 bin lira karşılığında ihaleyle satın alması, soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Karabağlar Belediyesi AK Parti Grup Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Azad Fazla, Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada ihale dosyasında alınacak malzemelerin ve yapılacak işin muhteviyatı ile işin nereye yapılacağını konusunda bilgi verme zorunluluğu bulunduğunu vurguladı. Azad Fazla, "Bu söz konusu ihale dosyasında kum, çakıl, agrega malzemesinin Karabağlar Belediyesi'nin şantiyesinde depolanmak üzere alındığı yazıyor. 1 tır 27 ton malzeme alır. Buna göre ihaleyle bin 333 tır malzeme alınmış oluyor. Karabağlar'ın bu tırların yüzde 10'unu bile karşılayacak deposu yok. Karabağlar'ın kendi payına depolayacağı yer 10 tırı bulamaz. Velev ki 10 TIR'ı bulduğunu varsayalım, geriye kalan bin 323 TIR malzeme nerede?" şeklinde konuştu. Bu soruya yetkililerin sözlü olarak "Karabağlar'da arazilerde kullanıldı"diye cevap verdiğini anlatan Fazla, "Ancak nerelere kullandığı açık ve net değil. Karabağlar'da tüm cadde ve sokakları yapmaya kalksanız bile bu miktar fazla gelir. Zaten Karabağlar Belediyesi'nin asfalt dökme teçhizatı yoktur. Sadece yama yapma teçhizatı vardır. Büyük caddeleri de Büyükşehir Belediyesi yapmaktadır" diye bilgi verdi.

KARABAĞLAR'DAN...

Azad Fazla, ihaleyle alınan malzemenin nereye gittiğinin meçhul olduğunu dile getirerek, "Bu malzemeleri döktüğünüzde 12 kilometre yol yapar. Yani Karabağlar'dan Karşıyaka'ya kadar...Bu da hayatın gerçeğiyle bağdaşmamaktadır. Bu konuyla ilgili Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu nisan ayından beri ne bir soruşturma açmadı, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmadı. Bir şeyin üstünü örten de yapanlar kadar suçludur. Bu malzemenin nerede olduğununu öğrenene kadar işin peşini bırakmayacağız. Bu Cumhuriyet Halk Partisi'nin tırlarının nerede olduğunu öğreneceğiz" dedi.

RAPORDA BELİRTİLDİ

Söz konusu ihaleyle alınan malzemelerin abartılı miktar olması, denetim komisyonu şerh raporuna da yansıdı. Azad Fazla ile Meclis Üyesi Kazi Uzun tarafından hazırlanan denetim komisyonu şerh raporunda şu ifadeler yer aldı: "Fen İşleri Müdürlüğü 460 bin lira ihale bedeli olan 12 Şubat 2014 tarihli 1175 nolu dosyada şantiye hizmetlerinde kullanılmak üzere malzeme satın almıştır. Agrega, kum, çakıl ve bybass olmak üzere toplam malzeme miktarı 36 bin tondur. 36 bin ton malzeme de 1333 TIR yapar. Ancak yaptığımız araştırma sonucunda bu malzemenin ciddi bir bölümü belediyemize ait şantiyede depolanması gerekirken depolanmamıştır. Bu malzemenin akıbeti hakkında ve malzemenin nerede olduğu bilinmemektedir. Zaten bu kadar malzemenin coğrafi ve fiziki yer sebebi ile şantiyede depolanması mümkün değildir."

BİZE ULAŞIN