Yeni fuar alanına turizmci eleştirisi

ETİK Başkanı İşler, Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılan Fuar İzmir'in "öngörüsüz bir proje" olduğunu , Kocaoğlu'nun da "İzmir'de turizmcinin sorunu yokmuş gibi" davrandığını söyledi

Yeni fuar alanına turizmci eleştirisi
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, fuarın Gaziemir'e taşınmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark'ı kongre merkezine dönüştüreceğinin sözünü verdiğini ancak geçen sürede herhangi bir uygulamanın olmadığını dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi'nin öngörüsüz ve plansız hareket ettiğini savunan İşler, "Büyükşehir Belediyesi her zamanki vizyonsuz ve öngörüsüz hizmet anlayışı ile hiç bir kurum ve kuruluşa danışmadan başarısız bir projenin altına imza attı. Aziz Kocaoğlu İzmir için turizmin hiç bir önemi ya da sorunları yokmuş gibi davranıyor. Anlaması zor bir durum" diye konuştu.

BEN BİLİRİM MANTIĞI

Fuar İzmir'in "öngörüsüz bir proje olduğunu", fuarın taşınmasıyla birlikte Kültürpark çevresinde bulunan otellerin boş kaldığını dile getiren İşler," Büyükşehir Belediyesi fuarın Gaziemir'e taşınmasının ardından Kültürpark'a kongre merkezi yapılacağı sözünü verdi ancak aradan geçen sürede hiç bir şey olduğu yok. Burada bulunan otel sahibi arkadaşlarımız mağdur. Yıllar önce fuarın orada bulunması nedeniyle ruhsat veriyorsun daha sonra hiç kimseye sormadan danışmadan fuarı oradan kaldırıyorsun. Büyükşehir sadece kendi çıkarlarını gözetiyor" dedi. İşler, İzmir'in uluslararası arenada toplu ulaşımı dahi olmayan bir fuarla anılmasının doğru olmadığını dile getirdi. İşler, konuşmasına şöyle devam etti: "Fuarı yaptıktan sonra metroyu, toplu taşımayı düşünüyorlar. İzmir'i tüm dünya çapında tanıtan bir organizasyon gecekonduların arasında yolu olmayan girişi çıkışı bulunmayan yerlerde gerçekleşiyor. Sektör temsilcileri halkla bütünleşemiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yine 'ben bilirim ben yaparım' mantığıyla büyük bir hataya imza attı."

SANKİ SORUN YOK
İzmir'in kısa ve uzun vadede turizm planının olmadığını belirten Mehmet İşler, 2016 yılının İzmir turizm için daha kötü bir yıl olacağını dile getirdi. İşler," Kruvazer düşüyor İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı bizimle el ele verip neler yapabiliriz diye konuşmuyor. Görüşmüyor. İzmir için İzmir'e yakışacak uluslararası bir tanıtım organizasyonu yapılması gerekiyor. Sayın Kocaoğlu'nda sanki İzmir'in hiç turizme ihtiyacı yokmuş turizm İzmir için önemsiz bir şey gibi bir hava var"diye konuştu.

Emirhan ERGEN / İZMİR

BİZE ULAŞIN