2 proje de beklemede

Başkan Aziz Kocaoğlu, yıllardır adım atılmayan Mavişehir'deki Opera binasının uygulama projesini Medeniyetler Müzesi için ise davalık olan Sümerbank arazisiyle ilgili kararı beklediklerini açıkladı

2 proje de beklemede
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı Mavişehir'deki Opera binası ile Sümerbank arazisindeki Medeniyetler Müzesi projeleri yılan hikayesine döndü. İzmirliler, yıllardır adım atılamayan iki projeyi beklerken, Başkan Aziz Kocaoğlu, Opera binasını yapmak üzere uygulama projesini, Medeniyetler Müzesi için ise davalık olan Sümerbank arazisiyle ilgili kararı beklediklerini açıkladı. Büyükşehir Belediyesi, uluslararası standatlara sahip Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nden sonra kentin kültür ve sanat altyapısına büyük katkı sağlayacak büyük projelerde suskun kaldı. Mavişehir'de yapılması öngörülen Opera binasının, yarışma birincisi 2010'da belli olmasına, 2012 yılında uygulama mimarlık ofisi ile uygulama projesi sözlemesi imzalanmasına karşın ihalesine henüz çıkılamadı. İzmir'de uzun süre nereye yapılacağı tartışılan Medeniyetler Müzesi için belediyenin önerdiği Sümerbank arazisi ise kapatılan Özel İdare'nin mallarını dağıtan Valilik'te kurulan komisyon tarafından Milli Eğitimn Bakanlığı'na tahsis edilince İzmir Büyükşehir Belediyesi kararın iptali için dava açtı. Dava henüz sonuçlanmadı.

GECİKMEYİ DOĞRULADI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bu iki projeyle ilgili açıklamalar yaptı. Kocaoğlu, 2015 yılında yapım ihalesini çıkılması beklenen Opera binasıyla ilgili gecikme yaşandığını, bunun nedeninin ise henüz uygulama projelerinin yapımcı firma tarafından kendilerine teslim edilmemesi olduğunu söyledi. Yarışmayı kazanan mimarlık bürosunun hazırladığı uygulama projesinde belli konularda gecikme yaşandığını doğrulayan Kocaoğlu, "Son aşama gelindi. Gecikme, teknik konulardaki bazı evrakla ilgili oldu. Gelir gelmez ihaleye çıkacağız" dedi. Kültürpark'ta fuar hollerinin bulunduğu alanı sergilerin açılabileceği, kongre gerçekleşebilecek çok amaçlı kültür merkezi yapmak istediklerini belirten Kocaoğlu, bu konuda da hazırlık yaptıklarını belirtti, "Medeniyetler Müzesi için de imar planına uygun Alsancak'taki Sümerbank arazisi var. Bu arazi davalık. Bu araziyi aldığımız zaman da Medediyetler Müzesi için proje yarışması yapacağız" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN