13 aylık 'pardon'a 294 bin lira istemi

İzmir'de 13 ay ceza evinde yattıktan sonra beraat eden Ercan A. avukatları aracılığıyla hazineye 294 bin liralık tazminat davası açtı

13 aylık 'pardon'a 294 bin lira istemi
İzmir'in Konak ilçesinde 4 yıl önce, 17 yaşında olan D.A.'yı zorla araca bindirip ıssız bir yerde tecavüz ettikleri iddiasıyla, Deniz K. ile birlikte tutuklanıp 13 ay cezaevinde kalan ve yargılama sonunda beraat eden Ercan A., avukatları Tolga Turgut ve Ercan Dönmez aracılığıyla hazineye karşı maddi ve manevi toplam 294 bin liralık tazminat davası açtı.

BABASI ÖLDÜ
Yargılama sırasında hakkında tutuklama kararı verilince bir yıl boyunca saklanan Ercan A.'nın babası Abdulkadir A. bu süreçte kalp krizi geçirip öldü. Kararın kesinleşmesinin ardından, beraat eden Ercan A., avukatları Tolga Turgut ve Ercan Dönmez aracılığıyla, dava açtı. Ercan A.'nın avukatları Tolga Turgut ve Ercan Dönmez tarafından mahkemeye verilen dava dilekçesinde özetle şöyle denildi: "Müvekkilimiz 13 ay boyunca haksız olarak tutuklu kaldı. Çevresi ve iş yaptığı insanlar tarafından yargılanıp, 'çocuk tacizcisi' gibi bakıldı, tahliyesi sonrası dahi dışlandı. Eşi ile boşanma aşamasına geldi. Tutuklu kaldığı ve kaçtığı sürelerde dükkanı kapandı. Babası bu olaydan dolayı kalp krizi geçirip öldü. Kendisi cezaevinde kaldığı 13 ay boyunca manevi yönden çok acı çekti. Gerek kendisi gerek ailesi, telafisi mümkün olmayan acılar ile karşı karşıya kaldı. Bu olaydan dolayı da psikolojisi bozulmuştur. Bu nedenlerle haksız olarak tutuklu kaldığı için toplam 294 bin lira maddi ve manevi tazminat davası açmak zorunda kaldık. Kazanılacak tazminat 13 aylık özgürlüğünü geri getirmeyecek. Çektiği acı ve ızdırapları biraz hafifletecek." Maliye Hazinesi'ne karşı açılan tazminat davasının görülmesine henüz başlanmadı.

BİZE ULAŞIN