Elinden mazereti alacağım

İzmir'deki yerel idare ile merkezi yönetim arasında sorun olduğu algısını yıkacağını söyleyen Yıldırım, "Başkanın elinden tutup, bürokratlara götüreceğim, nerede işi varsa halledeceğim" dedi

Elinden mazereti alacağım
  1. Haberler
  2. Egeli Sabah
Pazartesi 29.09.2015 ABONE OL
AK Parti'den İzmir 1'nci bölge birinci sıra milletvekili adayı gösterilen Binali Yıldırım, İzmir'de medya temsilcileriyle bir araya geldi. Kentte yerel idare ile merkezi yönetim arasında sorun olduğu algısını yıkacağını kaydeden Yıldırım, "Yerel yönetimle merkezi yönetimin sürekli çatışma halinde olduğu algısını yok etme yönünde ciddi kararlılığım var. Belediyenin elindeki o mazereti alacağım. Bütün imkanlarımı seferber edeceğim. O işini halledeceğim bakalım ne çıkacak? İş mi çıkacak yoksa başka bir mazeret mi çıkacak? Kalkınma yerelden oluyor. İzmir'i başka yerle kıyaslayınca alınganlık oluyor. İstanbul'da müthiş bir canlılık var. Şehir her bakımdan çok farklı İzmir'in ondan geri yanı yok. Biz sürekli çekişme ve itişmeyle zaman kaybediyoruz. Bütün projelerde Ankara'daki konularını partili gibi takip edeceğim. Yoksa İzmir'e haksızlık etmiş oluyoruz" diye konuştu. Körfez Tüp Geçişi'ne itiraz eden STK'ları eleştiren Yıldırım, "Bazı STK'ların sakinleşmesini bekliyorum. Biz Marmaray'ı bitirdik. Bunu da yaparız. Kamuoyu ne zaman itiraz eden STK'lara 'Kardeşim, yeter' derse ve projeye sahip çıkarsa biz de 'Haydi bismillah' der başlarız. Kavga ederek bu iş olmaz. Böyle bir niyetim yok. İzmir'e rağmen bir şey yapmam. Kamuoyu bize proje lazım derse biz de çalışırız" ifadelerini kullandı.

ÇED RAPORU YETERSİZ
Yıldırım, Konak Tüneli üzerinden acımasız eleştirilere uğradıklarını kaydederek, "Konak Tüneli'nde gereksiz yere hırpalandık. Bazen 'Niye başladık acaba?' diye düşündüm. Ben projeyi yaparken sadece İzmir'in trafiğinin rahatlamasını istiyordum. Tamam tenkit olsun fakat iş bitmesine rağmen 'Tünel güvensiz' dediler. Bu kadarına da el insaf! Korku vermeye gerek var mı? Kentin etkili sivil toplum kuruluşlarından ve toplumu temsil edenlerden yüksek sesle konuşmalarını istiyorum. Bu yapılara karşı çıksınlar! Bana 'Bunlara itibar etme' diyorlar fakat çıkıp bunlara da 'Siz kentin önüne engel oluyorsunuz' demeleri lazım... İzmirlilerle inatlaşmak gibi bir ahmaklığın içinde olmam" yorumunu yaptı. Yıldırım, 'Yüzülebilir Körfez' projesi kapsamında 2 yıldır Ankara'dan onay bekleyen kritik ÇED raporu hakkında da konuştu. "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sunduğu Körfez ÇED Raporu yeterli değil..." diyen Yıldırım, "TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kapsamlı bir çalışma yapması lazım. Körfez'de sirkülasyon kanalının düzenlenmesi gerekiyor. Yeni bir kapsamlı proje var" ifadelerini kullandı. Yıldırım ayrıca, "İyi proje yapmak istediğin zaman para söz konusu olmaz. Meslek hayatımda hiçbir zaman parayı problem yapmadım. İyi proje parasını bulur. Türkiye'de ne yazık ki iyi proje sorunu var. 35 Proje 65 milyar TL değerindeydi yeni güncellenen rakamıyla 100 milyar TL'yi bulacaktır" dedi. "İzmir listelerine etkim olmadı desem inanmazsınız" diyen Yıldırım, rakiplerine seslenerek, "Buradan bir çağrıda bulunuyorum. Birbirimize laf yetiştirmeden, kavga etmeden samimi bir şekilde istekte bulunuyorum. Şahsımla uğraşsınlar, kendimi savunma ihtiyacı bile duymam! Allah rızası için şu kentin işlerini seçim malzemesi yapmayalım". ifadelerini kullandı. Yıldırım, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 18 Ekim'de Gündoğdu Meydanı'nda miting yapacağını duyurdu.

1 MİLYON OY YETER
Yıldırım seçim hedefini ise CHP cephesinden gelen ve davalara konu olan benzetmeye gönderme yaparak açıkladı: Tek hedefim var, tek başına iktidar olmak... İzmir'de vekil hesabı yapmadım. 2011 çıtasının üzerinde bir oy oranı hedefimiz var. Bana CHP'liler adımı değiştirerek 'Milyon Ali' diyor. Bir milyon oy versinler yeter! Böylelikle CHP'lilerin de dediği gerçekleşmiş olur.

BUGÜN NELER OLDU