İşçiler, Karabağlar Belediyesi'ni bastı

Karabağlar'da haklarını beş aydır alamayan işçiler, belediye binasını basarak eylem yaptı. Başkan Selvitopu'nun işçilerin haklarını yarın ödeme sözünü vermesi üzerine eylem sona erdi

İşçiler, Karabağlar Belediyesi'ni bastı
İzmir'in Karabağlar Belediyesi'nde çalışan yüzlerce işçi, toplu sözleşmeden kaynaklanan haklarını yaklaşık 5 aydır alamadıkları gerekçesiyle belediyenin hizmet binasında eylem yaptı. Belediyenin Karbel şirketine bağlı olarak çalışan işçiler, yarım gün iş bırakıp binada alkış ve ıslıklarla eylem yaptı. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun işçilerin haklarının yarın ödeneceği sözünü vermesi üzerine eylem sona erdi.9 günlük Kurban Bayramı tatili dönüşü, Karabağlar Belediyesi'nin şirketi olan Karbel A.Ş'nin bünyesindeki işçiler eylem yaptı. Belediyenin, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve idari birimlerde çalışan yaklaşık bine yakın sözleşmeli personel, kişi başı 2 bin lirayı bulan gıda yardım çekleri ile toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan ücret alacakları yaklaşık 5 aydır ödenmediği için sendika kararı ile iş bıraktı.

KAPILARI TUTTULAR

Sloganlar atarak binaya giren işçiler, odaları boşalttı. Belediyeye girmek isteyen üst yetkililere hem kapıları hem de asansörleri tutarak izin vermedi. KARBEL A.Ş'de sözlşemeli çalışan işçilerin örgütlü olduğu DİSK Genel-İş Sendikası 5 No'lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Alacaklarının bayram öncesi ödeneceği sözü aldıklarını ancak aldıkları sözün yerine getirilmediğini vurgulayan Kara, "Bu sebepten dolayı eylem yapıyoruz. Yaklaşan hizmet alım ihaleleri öncesinde işçilerimiz taşeron tedirginliği yaşıyor. Bizim bu kavgamız devam edecek. İşimiz, aşımız, geleceğimiz, ekmeğimiz için yapmayacağımız şey yok. Bunu dost da düşman da bilsin. Bizler geleceğimize sahip çıkmak zorundayız. Bu kavgamız, bu mücadelemiz devam edecek. Konak'ta, Çiğli'de, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bugüne kadar taşerona nasıl geçit vermediysek, bundan sonra Karabağlar Belediyesi'nde de vermeyeceğiz" dedi. KARBEL işçilerine destek olmak için belediye binası önüne gelen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise "Karabağlar Belediyesi'nde 1,5 yıldır kavga veriyoruz. Yaklaşan hizmet alım ihalelerine dikkat çekmek istiyorum. Taşerona iki çift sözümüz var. Tanı bunları, bunlar ekmeğimize, aşımıza göz koyanlar. Yok öyle yağma. KARBEL işçisi taşerona geçit vermeyecek" dedi. Mesai saati başlangıcından öğle saatlerine kadar devam eden eylem yapılan basın açıklamalarının ardından işçilerin "İş, ekmek yoksa barış da yok", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Taşerona geçit vermeyeceğiz", "İnadına sendika, inadına DİSK", "Taşerona teslim olmayacağız" şeklinde attığı sloganlar ile sona erdi. Yarım gün iş bırakarak belediye binası içinde ıslık ve alkışlarla protesto yapan çalışanlar sorunları çözülmediği taktirde bu defa tam gün iş bırakacaklarını belirtti. Bunun üzerine Başkan Selvitopu, işçilerin haklarının yarın ödeneceği sözünün vermesine üzerine eylem sona erdi.

BİZE ULAŞIN