Çin Başkonsolosluğu İzmir'de törenle açıldı

Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye'deki ikinci başkonsolosluğu, İstanbul'dan sonra ekonomik ve ticari ilişkilerde büyük önem verdiği İzmir'de açtı

Çin Başkonsolosluğu İzmir'de törenle açıldı
Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye'deki ikinci başkonsolosluğunu İzmir'e açtı. Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Çin Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 66. yıl dönümü ve Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğunun açılışı, nedeniyle tören düzenlendi. Törene katılan eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'de başkansolosluğun açılmış olmasının önemine vurgu yaparak, bu kararından dolayı Çin Halk Cumhuriyeti'ne teşekkür etti. İzmir Valisi Mustafa Toprak ise konuşmasında, İzmir'in Çin Başkonsolosu Su Gaochao'nun üstün gayretleri ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkiye'deki ikinci başkonsolosluğunu İzmir'de açmasının bir tesadüf olmadığını aktararak, İzmir'in 2006 yılında Çinli girişimciler tarafından "Yatırımda Bulunulacak En İyi Yabancı Kent"lerden biri olarak seçildiğini hatırlattı.

İLİŞKİLER GÜÇLENECEK
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Türk-Çin işbirliğinin parlak bir geleceğe ve büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, İzmir'de açılan başkonsolosluğun bu ilişkilere güç katacağını söyledi. Yu Hongyang, İzmir ile Çin arasında ticaretin ve işbirliğinin günden güne arttığını aktararak, "Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğunun resmen açılışı ikili ilişkiler açısından büyük öneme sahiptir. Bu konuda desteklerinden dolayı İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN