Kemeraltı Çarşısı'na "UNESCO" önerisi

Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, hazırladıkları Kemeraltı raporunda tarihi çarşının "UNESCO Miras Listesi'ne" girmesi için adaylık çalışması istedi

Kemeraltı Çarşısı'na UNESCO önerisi
EGİAD, Kültürpark ve Kordon'un ardından bu kez Kemeraltı raporunu açıkladı. Raporda en dikkat çeken ayrıntı Kemeraltı'nın "UNESCO Somut ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne" girmesi için adaylık çalışması fikri oldu. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, "UNESCO Somut ve Somut Olmayan Kültürel Miras listesine girmek için adaylık çalışması yapılmalıdır. Ayrıca, bir Kültür Mirası Risk analizi yapılması yararlı olacaktır. Ayrıca, bir kültür mirası risk analizi yapılması yararlı olacaktır" dedi.

İLGİ ÇEKİCİ OLACAK
Büyük alışveriş merkezlerinin kurulması ve yerleşim yerlerinin kentin çeperlerine doğru yayılması ile birlikte tarihi çarşının giderek daha az ziyaret edildiğini belirten Kaya, sadece bir alışveriş bölgesi olarak kalan Kemeraltı Çarşısı'nın aynı zamanda kentin içinde yaşayan bir kültür adası olarak ele alınması gerektiğini belirtti. EGİAD Başkanı Kaya, bu bakış açısından hareketle Kemeraltı'na odaklandıklarını belirterek, öncelikle mimarlardan, kent plancılarından ve işletmecilerden oluşan geniş bir araştırma ekibi ile bölgeyi, tarihçesini ve gelişimini incelediklerini söyledi. Kemeraltı'nda yılan hikayesine dönen üst örtü projesinin zorunlu yerlerde hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Kaya, "Bunun yanısıra Kemeraltı'na başta gençlik olmak üzere çeşitli kesimlerin ilgisinin yeniden çekilebilmesi için foto safariler, gurme turları, otantik ve nostaljik ürünler tadım günleri, kadınlara yönelik özel gösteriler ve diğer etkinlikler düzenlenmelidir. Kemeraltı bölgesinde üniversite öğrencileri başta olmak üzere sokak müzisyenlerinin çeşitli noktalarda yapacakları müzikler keyifli ve kaliteli bir alışveriş deneyimi yaşatmak açısından güzel bir atmosfer oluşturabilecektir. Bölge evsiz, kimsesiz ve yoksul kişilerin bir sığınma alanı olmaktan çıkarılmalı, bunun için devlet eliyle sağlıklı özel barınma alanları inşa edilmeli ve bu insanlar yerleştirilmelidir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN