Sakız ağacına sevgi aşısı

Orman Bakanlığı’nın da destek verdiği, damla sakızı ağaçlarının gelecek nesillere aktarılması amacıyla başlatılan Sakız Ağacı Klon Parkı Tesisi projesi, İzmir’in Çeşme ilçesinde hayata geçirildi

Sakız ağacına sevgi aşısı
UNESCO'nun somut olmayan kültür mirası listesine giren damla sakızının Türkiye topraklarında devamlılığını sağlamak amacıyla, TEMA Vakfı ve FALIM Sakızları ortaklığında yürütülen "Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz" projesinde Sakız Ağacı Klon Parkı oluşturuldu. Damla sakız ağaçlarının gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak olan bu parkın bilimsel odağı verimli sakız ağaçlarını güvenli bir alanda koruma altına almak ve sahip olduğu genetik çeşitliliği korumaktır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın da desteğiyle oluşturulan parkta 124 klona ait bin 104 fidanın dikimi gerçekleştirildi. Dünyada yalnızca İzmir Çeşme'de ve Yunanistan'da Sakız Adası'nda yetişen damla sakızının Türkiye topraklarında gelecek nesillere aktarımını sağlamak amacıyla oluşturulan klon parkı, ülkemizde kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütü ortaklığıyla tesis edilen ilk gen koruma sahası olma özelliği taşıyor.

FARKINDALIK YARATILDI
Sakız Ağacı Klon Parkı Tesisinde TEMA Gönüllüsü ilköğretim öğrencileri ve davetlilere, sahadaki fidanların gelecekteki halleri özel olarak hazırlanmış bir sanal gerçeklik (VR) sunumuyla gösterildi. Sanal gerçeklik teknolojili özel gözlükleri takan öğrenciler ve davetliler, klon parkındaki fidanların büyümüş hallerini, 3 boyutlu olarak yerinde gördüler. Etkinlikte söz alan TEMA Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar birçok açıdan ilklerin yaşandığı bir projeye imza atıldığını belirterek, "Yürütülen proje ile önce damla sakızı ağacının yüz yüze kaldığı tehlike önlenerek, onunla beraber unutulmaya yüz tutan sakız kültürü ve sakız ağacının önemi konusunda farkındalık yaratıldı" dedi. TEMA Vakfı'nın sadece doğaya değil, geleneksel, kültürel ve yerel değerlere de gönülden bir sevgi ve azimle dokunan projesine büyük bir heyecan ve gururla ortaklık ettiklerini söyleyen Mondelez Türkiye Genel Müdürü Can Buharal, "Bizim bugün oluşturduğumuz klon parkında 124 damla sakızı ağacı ailesini temsilen bin 104 tane klon var. Biz bu şekilde damla sakızı ağaçlarının neslini korumaya almış olduk. Türkiye'ye özgü bu ağaç türleri bu parkla beraber kurtulmuş oldu. Bu değeri, konuya sahip çıkan Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'ne güvenle, Ege üreticisine ve halkına gururla, gelecek nesillere büyük bir umutla devretmekten onur ve mutluluk duyuyoruz" dedi. Etkinliğin sonunda TEMA gönüllüsü öğrenciler, sakızın geleceğine yönelik hayallerini yazdıkları kağıtları, bir zaman kapsülü içerisinde, 25 yıl sonra ziyaret edilmek üzere parkın özel bir noktasına gömdü.
BİZE ULAŞIN