Ramazan’da at eti yedireceklerdi

İzmir Yeşildere’deki bir depoya sahur vakti düzenlenen baskında iki atın kesildiği, parçalara ayrıldığı ve piyasaya sürülmek üzere hazır hale getirildiği tespit edildi. Polisi gören zanlılar kaçtı

Ramazan’da at eti yedireceklerdi
İzmir'de Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, Yeşildere Caddesi'nde at kesimi yapılan doepoya sahur vakti baskın düzenlendi. At mezbahası olarak kullanıldığı belirlenen depoda iki atın kesilerek parçalara ayrıldığı görüldü. Baskın sırasında 2 şahıs deponun arka kapısından kaçtı. Yere serilen branda üzerindeki at etlerinin parçalara ayrıldığı, bağırsakların ise çuvallara doldurulduğu görüldü. Dikkat çekmemek için gaz lambası ışığında kesim yapıldığı belirlendi. Zanlılar, polis baskını olunca bıçak ve satırlarını da depoda bırakıp gitti.

DEPO KAN GÖLÜNE DÖNMÜŞ
At kasaplarının kesim esnasında giydikleri pantolonları depoda bıraktıkları belirlendi. Gece kesim yapıldığı için depo kan gölüne dönerken, sinekler ve ağır koku ekiplere zor anlar yaşattı. Polis ekiplerinin çağrısıyla depoya gelen Konak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin depoda yaptığı incelemenin ardından at etleri Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından imha edilmek üzere götürüldü. Konak Belediyesi ekipleri tarafından kan gölüne dönen depo temizlendi. Ele geçirilen at eti miktarının yaklaşık 1 tonu bulabileceği öğrenildi. Ramazan ayında vatandaşa at eti yedirmeye çalışan zanlıların girişimi polisin bu baskınıyla enlenmiş oldu. At kesimi esnasında duvara sıçrayan kanlar olayın boyutlarını gözler önüne sererken, içeri yabancı biri girmesin diye pitbull cinsi bir köpeğin depo girişine bağlandığı görüldü. Ekipler, depoda at kesiminde kullanılan 12 bıçak, iki satır ve iki bıçak bileme aletine el koydu. Depo yakınındaki güvenlik kamera kayıtlarını da incelemeye alan polis ekipleri, kaçan 2 zanlıyı yakalamak için geniş çaplı soruşturma başlattı.

8 KİŞİ YAKALANMIŞTI
İzmir Emniyet Müdürlüğü Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü Araştırma ekipleri, yaklaşık 3 ay önce Umurbey Mahallesi İşçiler Caddesi'ndeki bir depoda yaşlı atların kesilerek piyasaya sürüldüğü ihbarını alınca harekete geçmişti. Polis ekipleri kesilen 14 atın etini piyasaya sürülmek üzere hazır hale getiren zanlıları yakalandı.Demir Durak (40), C.U. (17), Salih Nalkıran (59), T.H. (16), Mert Özdemirci (24), F.Ş. (17), Murat Beyaz Duman (47) ve Halil Urş (23) gözaltına alındı. Zanlılar hakkında "halk sağlığını tehlikeye sokmak" ve "kaçak kesim yapmak" suçlarından cezai işlem uygulandı.
BİZE ULAŞIN