İZSU’nun açıklaması gerçeği yansıtmıyor

İZSU’nun açıklaması gerçeği yansıtmıyor

Büyükşehirler arasında en ucuz suyun İzmir’de olduğu yönündeki İZSU açıklamasına tepkiler var. Açıklamada eksik bilgi verilerek, kamuoyunun yanlış yönlendirildiği ifade edildi

  • Egeli Sabah
  • Salı 08.06.2016
İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (İZSU), hem konut hem de işyeri bazında büyükşehirler arasında İzmirlinin en ucuz suyu tükettiğini açıklaması sert tepkilere yol açtı. AK Parti ve MHP'den, İZSU'nun duyurusunun eksik ve doğruları yansıtmadığı yönünde açıklamalar geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, İZSU'nun açıklamasında 4 büyük şehir ile kıyaslama olduğunu, açıklamanın bu haliyle eksik kaldığını söyledi. İzmir'deki su ücretinin hemen yanındaki Manisa ve Aydın'a göre pahalı olduğunu aktaran Tanrıkulu, "İzmir'in mukayese edildiği 4 büyük şehir dışındaki 26 büyük şehirde suyun ücreti İzmir'den düşük. MHP'li Manisa ve Adana, CHP'li Aydın ve Eskişehir en basit örnekler. İZSU'nun iddiaları geçerli değil" diye konuştu.

ATIK SU BEDELİ
AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise İzmir'de su tüketiminin kademeli olarak fiyatlandırıldığına dikkati çekerek, 20 metreküpü geçen tüketimlerde İzmirlilerin Aydın, Konya, Adana gibi illere göre çok yüksek rakamlar ödediğini söyledi. İzmir'de atık su bedelinin de diğer illere göre daha pahalı olduğunu dile getiren Dağ, şöyle devam etti: "Asıl fark burada. İzmir'de bu bedel çok fazla. Hatta, kanalizasyon kurulan yerlerden istenmesi gereken atık su bedeli, İzmir'de kanalizasyonun bulunmadığı yerlerde bile alınıyor. Belediyenin açıklamasında kamuoyunu yanlış bilgilendirme var."

EGE'NİN EN PAHALI SUYU
İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir'in aynı bölgedeki illerle kıyaslandığında en pahalı suyu kullandığını savundu. "Ege Bölgesinin en pahalı suyu İzmir'de" diyen Doğan, bunun temel sebeplerinden birinin de kayıp kaçak oranları olduğunu kaydetti. Doğan, Bursa'da yüzde 21, Ankara'da yüzde 22 olan kayıp kaçak oranın, İzmir'de yüzde 33'lerde bulunduğunu vurguladı. Doğan, İzmirlilerin kendi tüketimleri dışında kayıp kaçak su bedeli de ödediğini vurgulayarak, "Ayrıca birçok ilçenin asbestli su taşıma boruları sağlıklı borularla değiştirilmedi. Geçtiğimiz günlerde 41 mahallede plansız, altyapısız boru yenileme çalışmaları nedeniyle bir haftalık su kesintileri yaşandı. 40 yıl sonra su tankerleriyle su dağıtıldı, susuzluk zincirleri oluştu" dedi. Kademeli fiyat uygulamasının da İzmirlileri mağdur ettiğini savunan Doğan, "İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirliler lehine bir şey yapmak istiyorsa bu uygulamadan vazgeçsin. Sayaçlar zaman zaman iki ayda bir okunuyor. Bu nedenle tüketim 20 metreküp kotasının üzerine çıktığından faturalar yüksek fiyattan ücretlendiriliyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN