İzmirli kötü kokuya mahkum olmamalı

İzmir’in altyapıdan, çöp tesislerine kadar birçok konuda çevre sorunları bulunduğunu anlatan İl Müdürü Varan, Meles’in kokusuna da artık kesin çözüm bulunması gerektiğini söyledi

İzmirli kötü kokuya mahkum olmamalı
İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Dünya Çevre Haftası kapsamında, İzmir'deki çevresel sorunları değerlendirdi. Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan Varan, "Kanalizasyon sistemi, körfeze bypass ediliyor. Kanalizasyon, atıksu arıtma tesisine aksama olmadan iletilmeli. Sistem doğru bir şekilde kurulursa, körfezimizdeki ve derelerdeki kirlenmenin önüne geçilebilir" dedi. Kentin merkezinde bulunan Meles Çayı'nın kokmasının İzmirlileri rahatsız ettiğini anlatan Varan, "Halkapınar bölgesindeki Meles Çayı, kötü kokusuyla İzmir'i rahatsız ediyor. Bu manzaralar kente yakışmıyor. Her yıl yetkililer, Meles'e müdahale edip kireçliyor ve bir takım çalışmalar yapıyor. Ancak bunlar ne yazık ki kalıcı çözüm olmuyor. Meles, her yıl sıcaklar başlayınca tekrar kokuyor. Meles'e kalıcı çözümler bulunsun ve artık kokmasın. Bölgeden geçen araçlar kötü koku yüzünden camlarını kapatmak zorunda kalmasın" diye konuştu.

KENT ESTETİĞİNE DİKKAT
Varan, İzmir'de kangrene dönüşen katı atık bertaraf tesisi sorununa ilişkin olarak, "İzmir'de katı atıklar artık sorun olmaktan çıkmalı. Atık Yönetim Planı ile kaynağında geri dönüştürülebilir, atıkların ayrı ayrı toplandığı ve çöpten enerji üretilebilen bir kent olmalı İzmir. Ayrıca yeterli sayıda moloz döküm alanı yok. Vatandaşlarımızın rahat ulaşabileceği, yeterli sayıda hafriyat toprağı, moloz depolama alanı, geri kazanım tesisleri oluşturulmalı" dedi. Modern kent mobilyaları ile reklam tabelalarının standartlaştırılarak kent estetiğine özen gösterilmesinin önemini vurgulayan İl Müdürü Varan, "İzmir, yeşille bütünleşmeli, su, atık su, telefon, doğalgaz hatları ve benzeri hizmetlerin planlı bir altyapısı olmalı" diye konuştu. Dünya Çevre Haftası kapsamında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce ilk defa İzmir'de düzenlenen Çevre Sektör Buluşma Günleri'nin çok önemli olduğunu vurgulayan Varan, "Tepekule'de gerçekleştirdiğimiz fuar çok önemliydi. Çevreyi etkileyen sektörleri bir araya getirdik. Bundaki amacımız ise, çevre bilincini oluşturarak farkındalık sağlamaktı. Çevreyi korumaya yönelik yapılan projeleri, sektöre tanıttık. Fuarımız, ticari bir faaliyet değildi. Çevre duyarlılığı oluşturmak için yapıldı. Çevre herkesiun hayatında önemli yer teşkil ediyor. Çevreyi koruma konusunda üretilen projelere sektör temsilcilerinin ilgisi yoğun oldu" diye bilgi verdi.
BİZE ULAŞIN