Babaları şehit oldu anneleri de terk etti

Foça’da dört yıl önce askeri servis aracına teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda şehit düşen er Özkan Ateşli’nin 4 ve 6 yaşındaki oğullarına anneleri değil amcasıyla yengesi ebeveynlik yapıyor

Babaları şehit oldu anneleri de terk etti
İzmir'in Foça Deniz Üs Komutanlığı'nda görevli askerlere yönelik 9 Ağustos 2012'de tarihinde teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan er Özkan Ateşli'nin iki küçük çocuğunu anneleri D.A.'nın da terk ettiği ortaya çıktı. Talihsiz çocuklara şimdi amcası Aşkın ile yengesi Sibel Ateşli bakıyor. Çocuklar amcasına "baba" yengesine "anne" diyor. Egeli Sabah'a konuşan dede Hamdi Ateşli, "Gelinimiz çocukları terk edip gitti. Çocuklara bakmak zor geldi. Büyük oğlum gelinim, ben ve eşim aynı evde kalıyoruz. Çocuklara biz bakıyoruz. Altay bazen bize, 'Annem bizi neden bırakıp gitti?' diye soruyor. Cevabını veremiyoruz. Torunlarım hem babasız, hem annesiz kaldı. Altay ana sınıfına başladı. Yavaş yavaş aklı ermeye başladı. Torunlarım için gerçekten zor bir durum. Yarın bir gün büyüdüklerinde daha kötü olacak. Anne ve babasını yanlarında göremeyecekler. Gelinime, 'Sadece çocuklarıma bak yeter. Senden başka bir şey istemiyoruz. Çocuklarına annelik yap' dedim ama beni dinlemedi gitti" dedi.

KAL DEDİK DİNLEMEDİ
Amca Aşkın Ateşli ise ellerinden geldiğince çocuklara sevgi vermeye çalıştıklarını belirterek, "Yeğenlerim zaten babalarını terör saldırısında kaybetti. Anneleri de en çok ihtiyaç duydukları zamanda çocukları bırakıp gitti. Bu olaydan sonra gelinimizle konuşmuyoruz. 'Annemin evine gideceğim' dedi ve gitti. 'Gel beraber kalalım' dedik ama kalmadı. 'Çocukları size bırakıyorum siz bakın' dedi. Başka biri ile evlenme durumu da yok. Neden böyle bir şey yaptı anlamış değiliz. Çocuklar anne ve baba olarak bizi görüyorlar. Bana baba, eşime anne diyorlar. 3 çocuk da ben de var. Kardeş gibi büyüyorlar" şeklinde konuştu. Aile, şehit er Özkan Ateşli'nin oğlu Altay'ın şehit ailelerine tanınan haklardan yararlanması için başvuruda bulunmuş, fakat minik Altay amcası Aşkın Ateşli'nin nüfusuna kayıtlı olduğu için bu haktan yararlanamayınca DNA testiyle Altay'ın şehit çocuğu olduğu kesinleştirilmişti. Ege Sabah Şubat 2013'te bu gelişmeyi okurlarına duyurmuştu.
BİZE ULAŞIN