Bunun faturasını İzmirli ödemesin

Tramvay projelerindeki baş döndürücü revizyonlar sahil düzenlemesini de vurdu. Göztepe-Üçkuyular arasına döşenen granit taşları paramparça edildi, zarar 3 milyon liradan fazla

Bunun faturasını İzmirli ödemesin
Egeli Sabah'ın şubat ayında yayımlanan "3 milyon liralık yazboz" başlıklı haberinin ardından beklenen oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Konak Tramvayında peş peşe yaptığı revizyonlar, Göztepe ile Üçkuyular İskelesi arasındaki sahil düzenlemesini vurdu. İzmirdeniz Projesi kapsamında Göztepe Vapur İskelesi ile Üçkuyular Vapur İskelesi arasında döşenen granit taşları kırılarak, kaldırıldı. Maliyeti 3 milyon lirayı geçen ve yapılalı daha 1 yıl bile olmayan granit taşlarının ray döşeme çalışması sırasında kırılması vatandaşın tepkisini çekti. Oluşan kamu zararına tanık olan semt sakinleri "Bu kadar da olmaz" diyerek işbilmezliğe ve savrukluğa isyan etti. Ray döşeme sırasında kırılıp dökülenler sadece kaldırım taşları ile sınırlı kalmadı. Büyük paralar harcanarak oluşturulan yeşil doku da molozlar ve iş makinelerinden zarar gördü. Kamu zararının vatandaşın değil, buna yol açan bürokratlardan karşılanması gerektiği ifade edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kent içi toplu ulaşım sorununu çözmek amacıyla geçen yıl hazırladığı Karşıyaka ve Konak tramvayları projesinin paket halinde çıkılan ihalesini 182 milyon 144 bin lira artı 69 milyon 153 bin 255 euroya Gülermak firması aldı. Yüklenici firma ile sözleşme imzalandı ve sonrasında da yer teslimi yapıldı. Ancak bundan sonra Karşıyaka'da 6, Konak Tramvayında da 5 kez güzergah değişikliğine gidildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe başkanlığındaki teknik heyet, Konak Tramvayında yaptığı revizyonla Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara tarafından Konak yönüne giden geliş gidiş hattından birisini Mustafa Kemal Sahil Bulvarının deniz tarafına kaydırdı.

YENİ YAPTIRILMIŞTI
Bu arada Büyükşehir, Çiğli'den Güzelbahçe'ye kadar 40 kilometrelik sahil şeridinin yeniden düzenlenmesi ve denizden daha fazla yararlanılmasını amacıyla da çalışma başlattı. Bu kapsamda Üçkuyular Vapur İskelesi ile Göztepe Vapur İskelesi arasında 1.5 kilometre uzunluğundaki sahil bandı da yeniden ele alındı. 3 milyon 7 bin liraya mal olan çalışma Nisan 2015'de tamamlandı. Düzenleme kapsamında seyir amfileri, özel kıyı mobilyaları, yeni iskeleler, bitki terasları ve özel aydınlatma direkleri, balık tutma alanları, bisiklet ve engelli yolları inşa edildi. Bitki örtüsünün de zenginleştirildiği alanda kaldırımlara granit taşları döşendi. Ahşap kayık heykeli ve ahşap zemin düzenlemesiyle oluşturulan Kayıklı İskele Meydanı ile İzmirlilerin vapur beklerken daha keyifli zaman geçirmesi hedeflendi. Ne var ki Konak tramvayındaki son güzergah değişikliği bu düzenlemeye de zarar vermiş oldu.
BİZE ULAŞIN