Pamuk üretiminde sevindirici gelişme

Kocagöz, Bakanlığın destekleme politikasının işe yaradığını, pamuğu terk eden bölgelerde bile yeniden üretime başlandığını söyledi

Pamuk üretiminde sevindirici gelişme
İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, desteklemelerin pamuk üretiminde artışa yol açtığını bildirdi. Sektör temsilcileriyle birlikte düzenlediği toplantıda konuşan Kocagöz, "Konsey olarak yıllardır ülkemizin tükettiği pamuk miktarına yakın üretim yapabilmek üzere hedefler koymuş ve buna göre politikalar üretilmesini savunmuştuk. İşte bu kez Bakanlığımız önerilerimize değer vererek destekleme politikasında bu önlemleri aldı ve almaya devam ediyor. Ege Bölgesi'ndeki artışın yüzde 20 Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizdeki artışın da yüzde 15-20 oranını yakalamasını bekliyoruz. 700 ile 750 bin ton üretim olması bekleniyor. Bu yıl ilk kez dünya fiyatlarında ciddi bir artış olmamasına rağmen Türk pamuk ekim alanlarında artış gözlemliyoruz. Bu açıkça doğru politikaların başladığının işareti ve meyvesidir" diye konuştu.

PAMUĞA DÖNÜŞ BAŞLADI
Özellikle Nazilli, İncirliova ve Manisa gibi pamuğu tamamen terk eden bölgelerde yeniden pamuk üretimine dönüş olduğunu kaydeden Kocagöz, "1.5 milyon ton tüketime karşı 1 milyon ton eşik üretime ulaşmamız konusundaki önerilerimizin Bakanlığımız tarafında yankı bulması ve olumlu karşılanması bizleri mutlu etti" dedi.
BİZE ULAŞIN