Projede AVM yok

Eylül ayında temelini atacakları Basmane’deki devasa projede AVM yapmayacaklarını vurgulayan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Araştırmalar sonucu kent lehine karar aldık” dedi

Projede AVM yok
Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, 80 milyon dolara TMSF'den satın alınan İzmir Basmane'deki alanda önümüzdeki Eylül ayında temeli atılacak projede bir AVM'nin yer almayacağını açıkladı. Üç yerli, üçü yabancı, dünyaca ünlü mimarları bünyesinde barındıran, uluslararası ödüllere sahip, altı saygın mimarlık ofisinin; alternatifli olarak AVM'li ve AVM'siz şekilde çalıştığı projenin bütünü için artık son aşamaya gelindi. Bu süreç ilerlerken, Folkart Basmane'de gerçekleştirilecek projede, bir AVM yer alması halinde, İzmir trafiğine getireceği etkiyi araştırdı.

TRAFİK YÜKÜ HESAPLANDI
Folkart, üniversitelerle işbirliği içinde hareket eden, konusunda uzman bir şirkete, trafikle ilgili iki ayrı araştırma raporu hazırlattı. Birinde AVM'li, diğerinde ise AVM'siz gerçekleştirilebilecek olası projenin, bölge trafiğine etkisi incelendi. Uzman ekip, projede AVM olması halinde, tüm teknik detayları göz önüne alarak, İzmir'in kalbine gelebilecek trafik yükünü hesapladı. Uzman kurul, çıkan sonuç raporunda, projede yer alacak bir AVM'nin İzmir'in kalbine ciddi bir trafik yükü getireceğini belirledi. İzmir'e karşı kendilerini sorumlu hissettiklerini vurgulayan Sancak, bu nedenle yaptıkları her işe İzmir'e saygı ve katkı penceresinden baktıklarını belirterek, Basmane'de planladıkları büyük projede, kesinlikle AVM yapmama kararı aldıklarını açıkladı.

ESNAFI DA DÜŞÜNDÜ
Mesut Sancak, İzmir'in kalbi sayılan Basmane'de, Türkiye'ye ve Avrupa'ya örnek olacak bir mimari anlayış taşıdıklarını; İzmirliler ile ortak akılda buluşarak yapılacak büyük projede; ana hedeflerinin ticari yaklaşımla birlikte, İzmir'e simge bir eser yaratmak olduğunu, İzmir'e olumsuzluk getirecek hiçbir işin altına imza atmayacaklarını belirtti. Sancak, "AVM yapmama kararımız, bize ticari olarak ciddi bir kayıp getirecek. Ama bu proje, İzmir'in prestij projesidir. Bu nedenle, yeni bir trafik yükü getirmek istemiyoruz. Ticari kaybımıza rağmen AVM yapmama kararı aldık" diye konuştu. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, bu süreç boyunca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu bilgilendirdiklerini, Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle, tüm detayları sürekli paylaştıklarını vurguladı. O bölgede yapılacak bir AVM'den, merkezdeki İzmir esnafının zarar görebileceğini belirten Sancak, "Esnaftan gelen seslere kulak verdik. Bu durumu Büyükşehir ile birlikte değerlendirip, ortak karar verdik" dedi.
BİZE ULAŞIN